Ostrość

9 lutego w Galerii Sztuki Socato we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Ostrość Karoliny Buczkiewicz i Alicji Kubickiej – laureatek 7. Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew. Młode artystki łączy próba podważenia zastanych reguł. Prawo młodości.

„Świeża Krew” K. Buczkiewicz i A. Kubicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Świeża Krew”, K. Buczkiewicz i A. Kubicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Młodość jest ostra, radykalna, ryzykowna. Młodość daje się ponieść. Młodość jest na odwrót. Ustawia własne punkty ostrości. Wystawa laureatek VII PSM Świeża Krew to dwa młode spojrzenia na człowieka i jego relacje ze światem – skrajnie różne. Karolina Buczkiewicz stawia na ostrość wrażeń. W polu widzenia pozostają ciała i jego przeobrażenia. Zmultiplikowane figurki, nawiązujące do bezpiecznych zabawek z dzieciństwa objawiają się w zdecydowanie mniej grzecznej wersji. Ostre sceny z życia, różowi chłopcy z czterema nogami, cielesne spekulacje, brokatowe skóry. Podejrzane sytuacje, podejrzane z bardzo bliska. Społeczne pozy i deformacje. Obsesyjnie nogi, nogi, nogi – ostrość poniżej pasa. Rzeźbiarka widzi wyraźnie – to co dziej się wokół niej pozbawia zbędnych odniesień i dekoracji. Pozorny tłum podkreśla wyobcowanie i samotność” – wspomina kuratorka, Karolina Jaklewicz

Odwrotną strategię przyjęła malarka Alicja Kubicka. Wymazuje postaci ze scen rodzajowych, człowieka pozostawia w domyśle. Jego nieobecność jest domniemana, bo nawet usunięty lub pominięty jest wyczuwalny, stoi za plecami, poza kadrem – opowiada autorka.

O człowieku mówię niebezpośrednio, za pomocą znaków zapożyczonych z wizualnych kodów odciśniętych w naszej kulturze – cytatów z literatury, powszechnie znanych dzieł należących do kanonu historii sztuki

Obrazy Kubickiej osadzone w bezpiecznym kulturalnym kodzie stwarzają pozorne ramy bezpieczeństwa. Pozorne, bo nawet jeśli odnajdujemy asekuracyjne tropy, to zabiegi formalne stosowane przez artystkę wtrącają nas w przestrzeń niepokoju. Bezpieczne, bo znane staje się inne. Pojawia się podskórny lęk: co się stało z człowiekiem?

Galeria Sztuki Socato z Wrocławia od 7 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych – Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew. Tradycją stało się już organizowanie przez Galerię laureatom Przeglądu indywidualnej wystawy. Jest to naturalna kontynuacja działań galerii, która skupia się na promocji młodej, wartościowej i najciekawszej sztuki.

Ostrość, Karolina Buczkiewicz i Alicja Kubicka
Od 9 lutego do 3 marca 2018 roku
Wernisaż: 9 lutego 2018 roku, godz. 20.00
Galeria Sztuki Socato, Wrocław

Dodaj komentarz