• 2018-02-06

Skacząc w wiarę

O kondycji duchowej Polaków, o zaangażowaniu w świat, o wrażliwości i konieczności dialogu uczestnicy będą mogli porozmawiać podczas spotkań wprowadzających do festiwalu Malta Skacząc w wiarę, których gospodarzem jest dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Spotkanie odbędzie się 27 lutego Kinie Muza w Poznaniu wraz z projekcją filmu Krótki film o zabijaniu.

„Krótki film o zabijaniu”, Krzysztof Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piątym gościem debat wprowadzających do Idiomu festiwalu Malta – Skok w wiarę będzie Krzysztof Piesiewicz – współautor scenariuszy do 17 filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Jako prawnik i polityk był posłem na Sejm, zasiadał w Naczelnej Radzie Adwokackiej, Radzie Etyki Mediów oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Ramą dla spotkania będzie Krótki film o zabijaniu (1987) – dramat psychologiczny Krzysztofa Kieślowskiego ze scenariuszem Krzysztofa Piesiewicza. To historia młodego chłopaka, który brutalnie morduje taksówkarza i zostaje skazany na karę śmierci. Naturalistyczne sceny zabijania osadzone w atmosferze marazmu schyłkowego PRL-u stają się gorzką wizją przykazania z Dekalogu: Nie zabijaj. Film wszedł na ekrany na miesiąc przed wykonaniem ostatniej kary śmierci w Polsce. Film zdobył m.in. Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI w Cannes, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film roku.

Debaty są wprowadzeniem do wiodącego tematu 28. edycji Malta Festival Poznań. W ramach programu Skok w wiarę kuratorzy z belgijskiego kolektywu Needcompany Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers będą pytać o ludzką potrzebę duchowości i sposoby jej realizowania, o rolę religii we współczesnej Europie oraz o to jak ustanawiamy własne systemy wartości i gdzie szukamy sensu w coraz bardziej chaotycznym świecie.

Spotkanie z cyklu Skacząc w wiarę i projekcja filmu Krótki film o zabijaniu (reż. Krzysztof Kieślowski)
W ramach Malta Festival 2018
Prowadzący: Ojciec Tomasz Dostatni
Gość: Krzysztof Piesiewicz
27 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Kino Muza, Poznań

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR