• 2018-02-06

Skacząc w wiarę

O kondycji duchowej Polaków, o zaangażowaniu w świat, o wrażliwości i konieczności dialogu uczestnicy będą mogli porozmawiać podczas spotkań wprowadzających do festiwalu Malta Skacząc w wiarę, których gospodarzem jest dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Spotkanie odbędzie się 27 lutego Kinie Muza w Poznaniu wraz z projekcją filmu Krótki film o zabijaniu.

„Krótki film o zabijaniu”, Krzysztof Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piątym gościem debat wprowadzających do Idiomu festiwalu Malta – Skok w wiarę będzie Krzysztof Piesiewicz – współautor scenariuszy do 17 filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Jako prawnik i polityk był posłem na Sejm, zasiadał w Naczelnej Radzie Adwokackiej, Radzie Etyki Mediów oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Ramą dla spotkania będzie Krótki film o zabijaniu (1987) – dramat psychologiczny Krzysztofa Kieślowskiego ze scenariuszem Krzysztofa Piesiewicza. To historia młodego chłopaka, który brutalnie morduje taksówkarza i zostaje skazany na karę śmierci. Naturalistyczne sceny zabijania osadzone w atmosferze marazmu schyłkowego PRL-u stają się gorzką wizją przykazania z Dekalogu: Nie zabijaj. Film wszedł na ekrany na miesiąc przed wykonaniem ostatniej kary śmierci w Polsce. Film zdobył m.in. Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI w Cannes, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film roku.

Debaty są wprowadzeniem do wiodącego tematu 28. edycji Malta Festival Poznań. W ramach programu Skok w wiarę kuratorzy z belgijskiego kolektywu Needcompany Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers będą pytać o ludzką potrzebę duchowości i sposoby jej realizowania, o rolę religii we współczesnej Europie oraz o to jak ustanawiamy własne systemy wartości i gdzie szukamy sensu w coraz bardziej chaotycznym świecie.

Spotkanie z cyklu Skacząc w wiarę i projekcja filmu Krótki film o zabijaniu (reż. Krzysztof Kieślowski)
W ramach Malta Festival 2018
Prowadzący: Ojciec Tomasz Dostatni
Gość: Krzysztof Piesiewicz
27 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Kino Muza, Poznań

Dodaj komentarz