• 2018-02-06

Premiera animowanego teledysku SHE-la i Cloud Theater

Wrocławski projekt multiartystyczny powraca z kolejną premierą. Już 14 lutego zespół SHE-la oraz twórcy Cloud Theater zaprezentują animowany teledysk do piosenki Mommy & Daddy Left z nadchodzącego concept albumu Stories.

Patrycja Obara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Obara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teledysk powstał z wykorzystaniem nowej formy animacji, którą Teo Dumski, reżyser i założyciel Cloud Theater, a także twórca oprogramowania wykorzystanego do stworzenia dzieła, nazywa cyfrowym malarstwem. Pod okiem Dumskiego ten ponad siedmiominutowy obraz tworzyli malarz Zhen Shen (jeden z artystów współtwórzących film Twój Vincent) oraz graficzka Martyna Byczyńska. Zhen Shen powołuje obrazy do życia wielobarwną plamą. Martyna Byczyńska dopełnia dzieła precyzyjną kreską.

Technika animacji wykorzystana przez twórców w tym projekcie polega na tworzeniu żywych obrazów – malowaniu ich wciąż na nowo, tak aby zmieniającym się obrazem poprowadzić narrację. W pewnym sensie jest to animacja performatywna, sam akt rysowania również jest bowiem częścią filmu. Widz może więc obserwować nie tylko dzieło, ale i proces jego tworzenia.

Teledysk do Mommy and Daddy Left to nie pierwszy efekt współpracy Cloud Theater z zespołem SHE-la – wcześniej Dumski wyreżyserował zrealizowany techniką animacji poklatkowej teledysk do utworu Impeccable, pierwszego singla zapowiadającego concept album Stories, a także do utworu Divine.

Dumski współpracował już z wieloma muzykami. Stworzył teledysk do piosenki Pożar w burdelu L.U.C.a, a wraz z rysownikami Cloud Theater na żywo ilustrował koncerty Mikromusic. Był wielokrotnie doceniany za pracę nad stworzeniem unikalnego języka teatralnego – w 2017 roku został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej, a jego spektakle zdobyły wiele nagród oraz były wystawiane na prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie, m. in. w Warszawie, Krakowie, Budapeszcie, Kolonii czy na Białorusi.

W warstwie muzycznej piosenka Mommy & Daddy Left (sł./muz. Patrycja Obara) to niezwykłe połączenie klasycznych instrumentów, takich jak kontrabas czy waltornia, z nowoczesnymi, jak daksofon (specjalnie dla SHE-la wydrukowany na drukarce 3D) i gitara elektryczna, na której smyczkiem gra Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, legenda wrocławskiej sceny muzycznej. Utwór to rozrachunek z demonami, które siedzą w szafie u każdego z nas, wymuszający pytanie: czy należy się ich obawiać, czy może… można spróbować się z nimi zaprzyjaźnić? Czy jest sens z nimi walczyć? Czy trzeba je przegonić? A może lepiej je poznać? Czy Czerwoną Królową, czarodziejkę Xayide i Tańczącego Klauna można zaprosić na herbatę?

Concept album SHE-la twórcy określają mianem projektu multiartystycznego, ponieważ wykorzystuje różne formy i środki wyrazu do realizacji artystycznego celu, jakim jest opowiedzenie historii. Sama płyta ukaże się w formie książki, projektowanej i ilustrowanej przez grafika współtworzącego Cloud Theater, Sebastiana Siepietowskiego. Obok muzyki i grafik znajdą się w niej także różne krótkie formy literackie. Z kolei każdy teledysk do muzyki SHE-la to samodzielne dzieło filmowe. Co ciekawe, wszystkie dzieła zrealizowane w ramach projektu wydawane są na licencji Creative Commons.

Efekt niezwykłej współpracy dwóch wrocławskich grup artystycznych można będzie zobaczyć już 14 lutego o godzinie 19:00 w UniqStudio przy Krakowskiej 100 we Wrocławiu. Bilety można nabyć na stronie Ekobilet. O godzinie 21.00 odbędzie się premiera online na kanałach SHE-la i Cloud Theater.

To wydarzenie to wyjątkowa okazja dla każdego entuzjasty animacji, sztuk audiowizualnych i muzyki.

Premiera animowanego teledysku SHE-la i Cloud Theater do piosenki Mommy & Daddy Left
14 lutego 2018 roku o godzinie 19.00
UniqStudio we Wrocławiu

Dodaj komentarz