Komu potrzebna jest dziś wspólna Europa?

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie z profesorem Adamem Chmielewskim, filozofem, krytykiem i autorem zwycięskiej aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Uczestnicy porozmawiają o idei wspólnej Europy, o tym, komu jest dzisiaj potrzebna.

Unia Europejska, fot. Mateusz Palka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unia Europejska, fot. Mateusz Palka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idea zjednoczonej Europy była odpowiedzią na przyczyny i konsekwencje II wojny światowej. Czy dzisiaj, po 72 latach pokoju w Europie, integracja jest jeszcze komukolwiek potrzebna? Unia Europejska potrzebna jest dzisiaj całemu światu, a także każdemu krajowi członkowskiemu i ich obywatelom. Potrzebna jest także jej przeciwnikom, którzy, dążąc do jej obalenia, budują swoje – zazwyczaj krótkotrwałe – kariery.

prof. dr hab. Adam Chmielewski – filozof, tłumacz, krytyk literacki i społeczny. Zajmuje się filozofią nauki, filozofią analityczną, etyką, filozofią społeczną i filozofią starożytną. Autor książek: Walc wiedeński i walec europejski (2004), Dwie koncepcje jedności. Interwencje filozoficzno-polityczne (2006), Psychopatologia życia politycznego (2009), Niewspółmierność, nieprzekładalność, konflikt. Relatywizm we współczesnej filozofii analitycznej (2014) oraz przekładów książek m.in. Bertranda Russella, Alasdaira MacIntyre’a, Richarda Shustermana. Autor zwycięskiej aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Środy nad książką to cykl spotkań, do których punktem wyjścia będą publikacje dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny po uprzednim odebraniu wejściówki.

Komu potrzebna jest dziś wspólna Europa? Spotkanie w ramach cyklu Środy nad książką
7 lutego 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz