• 2018-02-06

Internet Miejsc

Internet Miejsc to projekt o naszym zaufaniu do technologii. Choćby do urządzeń, które wyznaczają trasę przejazdu naszego przejazdu z punktu A do B, wskazując przy okazji, gdzie warto zjeść, gdzie zatankować lub co zobaczyć po drodze.

Jakub Pierzchała, „Internet Miejsc”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Pierzchała, „Internet Miejsc” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Godzinami „zwiedzamy” świat wodząc palcem po cyfrowych mapach na ekranie dotykowym, podążając ulicami odległych miast. Powoli świat zapisany na serwerach w Krzemowej Dolinie staje się tym wzorcowym. I choć zamieszczone tam zdjęcia ulic są często wykonane kilka lat temu, nadal bezgranicznie im wierzymy.

Dla miasta, takiego jak Kraków przedstawiony na moich zdjęciach, kilka lat to czas, w którym miejski pejzaż zmienia się nie do poznania. W zawrotnym tempie rosną biurowce, hotele, osiedla mieszkaniowe, przesłaniając przestrzeń, do której przez dekady przywykliśmy. Powoli stajemy się obcy we własnym mieście.

Wystawa Internet Miejsc, prezentowana w rzeszowskiej galerii Dwa Plany, jest kontynuacją moich poszukiwań artystycznych w obszarze pojęcia Internet Rzeczy, czyli sieci urządzeń z autonomicznym dostępem do sieci. Podejmuję próbę konfrontacji subiektywnie przez nas postrzeganej rzeczywistości z pozornie obiektywnym i uchodzącym za wzorcowy cyfrowym obrazem świata, dostępnym w usłudze Google Streetview. Zdjęcia krakowskich ulic wykonane przeze mnie na średnioformatowym, barwnym negatywie konfrontuję z obrazem tego samego fragmentu miasta zapisanym w formie zrzutu ekranu z aplikacji Google Streetview. Obraz ten utrwalam w formie druku cyfrowego w rozmiarze standardowej matrycy tabletu.

Dokumentalne właściwości fotografii zostały już dawno podważone, a w dobie cyfrowej obróbki obrazu ostatecznie skompromitowane. Paradoksalnie jednak nową, interaktywną odmianę fotografii wykonaną przez zautomatyzowane kamery 360° obdarzamy niemal bezgranicznym zaufaniem.

Jakub Pierzchała

Jakub Pierzchała – fotograf i grafik, urodzony w Krakowie i na stałe związany z tym miastem. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od 2005 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy twórczej obserwuje wpływ cywilizacji i współczesnej technologii na człowieka.

Jakub Pierzchała. Internet Miejsc
Wernisaż: 6 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 marca 2018 roku
Galeria Dwa Plany w Rzeszowie

Dodaj komentarz