• 2018-02-06

Projektanci kontra nadmiar. Gdynia Design Days 2018

W tym roku Gdynia po raz 11. stanie się miejscem spotkań branży projektowej i entuzjastów wzornictwa. Gdynia Design Days odbywać się będą od 6 do 15 lipca 2018. Hasło tegorocznej edycji – ERROR – mieści szereg interpretacji. Jak je rozumieć?

Gdynia Design Days 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia Design Days 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Error” z łaciny oznacza „błąd”, a jako czasownik mówi o wędrowaniu i tułaczce. Słowo używane od wieków, dziś kojarzone jest przede wszystkim z awarią systemu operacyjnego. To także niezgodność z obowiązującymi regułami, brak porozumienia między rozmówcami, niejasne komunikaty w przestrzeni społecznej i wirtualnej. W efekcie ludzkość znajduje się w nieustannym stanie wytrącenia z równowagi, w którym zawodzą wszystkie znane metody działania. To zmusza do poszukiwania skutecznych, często niestandardowych rozwiązań.

Szybko zmieniająca się rzeczywistość wymaga nowych umiejętności odczytywania kodów. Nadmiar możliwości wiąże się z narastającą frustracją i większym polem do popełnienia błędu. Dochodzi do momentu przeładowania i przesytu – erroru. Zbyt duża ilość opcji, nadmiar dóbr, wiadomości i impulsów z zewnątrz doprowadza do polaryzacji społeczeństwa i wypaczenia idei wolności. Da się zaobserwować rozluźnienie więzi rodzinnych i towarzyskich, czego efektem jest malejące poczucie przynależności. Emocjonalne potrzeby zaspokajają relacje wirtualne, a fizyczny dotyk – próby zastąpienia przez kontaktem z maszyną. Tryb offline stał się nieosiągalnym dla wielu luksusem, tak jak brak narzucających się, spersonalizowanych reklam można uznać za rzadki przywilej. Każdego dnia oferowane są zbędne innowacje i technologie, które nie tyle odpowiadają na realne potrzeby, co tworzą nowe.

Społeczeństwo staje przed wyzwaniem przewartościowania naszych potrzeb i określenia wspólnych priorytetów. Celem jest zrównoważony rozwój, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i sensu. Odpowiedzialność za przyszłość leży w rękach każdego z nas, ale to projektantom przypisywana jest rola prekursorów. Ich zadanie polega na wskazaniu problemów, analizie i próbach ich rozwiązania. Gdzie iść dalej?

Gdynia Design Days 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia Design Days 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia od lat utrzymuje status miasta innowacyjnego, zdolnego poszerzać horyzonty gospodarcze i społeczne. To tutaj rozwinął się polski handel morski, a z Dworca Morskiego na pokładzie legendarnych transatlantyków, swoją podróż w przyszłość rozpoczęło tysiące Polaków udających się na emigrację.

W lipcu Gdynia Design Days pokażą, czym jest współczesny error. Goście i uczestnicy wspólnie zastanowią się, czy jesteśmy przygotowani na awarię i czy wykonaliśmy „kopię zapasową” najważniejszych danych.
Na festiwalowych wystawach przejrzą dostępne informacje i poznają możliwe scenariusze, a podczas dyskusji i warsztatów zastanowią się nad dalszą wspólną drogą. Festiwal w Gdyni to czas rewizji dotychczasowych metod działania i poszukiwania nowych strategii. To najwyższy moment by określić, jakiego życia chcemy lub raczej jak określić limity.

Gdynia Design Days
Od 6 do 15 lipca 2018 roku
Gdynia

Dodaj komentarz