Wywoływanie rzeźby

Wystawa Wywoływanie rzeźby jest spotkaniem dwojga artystów, Doroty Buczkowskiej i Michała Smandka, którzy od lat z zaciekawieniem obserwowali wzajemnie swoje działania, zauważając pokrewieństwo form wizualnych, po które sięgają. Oboje kreując sytuacje przestrzenne posługują się instalacją i fotografią. Artyści osiągają podobne efekty zupełnie innymi drogami, różnią się także cele ich poszukiwań.

Dorota Buczkowska, Michał Smandek, „Wywoływanie rzeźby” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Buczkowska, Michał Smandek, „Wywoływanie rzeźby” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Doroty Buczkowskiej wynikają z jej sensualnego badania materii, z kontaktu z nią i dążenia do zrozumienia gdzie w danym materiale kryje się forma, którą autorka ma wydobyć. Michał Smandek poszukuje form i sytuacji, które prowokuje stosując siły fizyczne i potencjał przestrzeni, w której się znalazł.

Wspólną cechą prac, które „spotkają się” na wystawie jest konstruowanie, indukowanie czy właśnie wywoływanie rzeźby, której potencjalne istnienie artyści wyczuwają w danym miejscu.

Dorota Buczkowska jest absolwentką Wydziału Rzeźby i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, Gender Studies na UW oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Twórczo zajmuje się m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią, rysunkiem. Dociera do ukrytych w podświadomości zachowań człowieka. Podejmuje wątki integrowania traumy, oswajania tego, co wyparte. Formalnie jej prace wyróżnia perfekcyjny warsztat malarski i graficzny. Twórczość Buczkowskiej charakteryzuje specyficzne, autorskie operowanie świetlistością zastosowanych barw.

Michał Smandek jest artystą sztuk wizualnych, twórcą rzeźb, instalacji, fotografii. Zajmuje się współzależnością działań człowieka i natury, modyfikacjami przestrzeni. W czasie podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań land-artowych. Jego prace mają charakter procesualny i badawczy. Opierają się na wnikliwej obserwacji, przyglądaniu się ledwie zauważalnym procesom, świadomości wyboru i rozumieniu siły czynionego gestu. Artysta sprawdza pojemność definicji sztuki i zakres jej rozpoznawalności, zacierając granicę między wykonywaniem a zawłaszczaniem zastanych sytuacji jako gotowych dzieł.

Michał Smandek, „Hole Work”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Smandek, „Hole Work”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Buczkowska, Michał Smandek. Wywoływanie rzeźby
Kuratorka: Jagna Domżalska
Koordynatorka: Karolina Pikosz
Od 9 lutego do 11 marca 2018 roku
Wernisaż: 9 lutego 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Dodaj komentarz