Sheryl Sandberg szczerze o swoim życiu

Sheryl Sandberg, szefowa Facebooka, symbol sukcesu i kobiecej siły w biznesie, daje się poznać jako zraniona kobieta i samotna matka. W szczerej do bólu książce Opcja B opowiada o swojej drodze od rozpaczy do próby podniesienia się po tragedii. Premiera już 15 lutego.

„Opcja B” Sheryl Sandberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

.„Opcja B” Sheryl Sandberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po nagłej śmierci męża Sheryl była pewna, że ani ona, ani jej dzieci już nigdy nie doświadczą niczym niezmąconej radości. Wtedy usłyszała od przyjaciela, Adama Granta, psychologa, o krokach, które można podjąć, aby odzyskać równowagę i podnieść się po tragicznym zdarzeniu.

Sandberg dzieli się swoimi przeżyciami począwszy od strasznej chwili, w której znalazła męża na podłodze w siłowni. Jednak Opcja B to także opowieść o ludziach, którzy zdołali pokonać chorobę, utratę pracy, napaść seksualną, katastrofy naturalne i przemoc podczas wojny. Ich historie to dowód siły i wytrzymałości ludzkiego ducha oraz zdolności ponownego przeżywania radości. Przemyślenia Sheryl łączą się z wynikami badań psychologicznych. Odporność psychiczna pochodzi z ludzkiego wnętrza i wsparcia innych ludzi. Opcja B wyjaśnia jak pomagać tym, którzy przeżywają kryzys, jak okazywać współczucie samemu sobie, wychowywać odporne psychicznie dzieci oraz budować silne rodziny, społeczności i firmy.

Dwa tygodnie po stracie męża Sheryl przygotowywała się do szkolnej imprezy, w której zwykle biorą udział ojcowie dzieci. Kiedy jęknęła: „Chcę Dave’a spowrotem”, jej przyjaciółka odrzekła: „Plan A nie istnieje” i obiecała, że pomoże jej wykorzystać jak najlepiej plan B. Wszyscy realizujemy jakiś plan B. Książka Sheryl Sandberg pomoże nam zrobić z niego najlepszy pożytek.

„Opcja B” Sheryl Sandberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Opcja B” Sheryl Sandberg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kinga Dębska, reżyserka wchodzącego właśnie do kin filmu Plan B, który – przypadkowo w stosunku do ukazania się książki Opcja B w Polsce – również opowiada historie ludzi podnoszących się po traumatycznych przeżyciach.

Najbardziej ujmuje mnie w Opcji B niespotykana szczerość Sheryl Sandberg, która jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, a mimo to odważnie opowiada o swoim bólu, porażkach i błędach. Mało kogo stać na taką otwartość. Myślę, że ona doskonale zdaje sobie sprawę, że tym sposobem zjednuje sobie rzesze miłośników na całym świecie. I zmienia świat. Jej książka, tak jak mój nowy film pod tytułem Plan B, niesie pocieszenie i zaraża optymizmem. Mimo wszystko. Bo „czasami trzeba przejść przez coś strasznego, żeby zdać sobie sprawę z piękna na tym świecie”.

Malala Yousafazai, laureatka pokojowej nagrody Nobla:

Polecam tę książkę wszystkim ludziom na świecie. Nikt nie zdoła uniknąć smutku, straty i rozczarowania życiem, dlatego najlepszym pomysłem jest stworzenie własnego planu B.

Plan B, Sheryl Sandberg
15 lutego 2018 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR