Sarah McKenzie na Aquanet Jazz Festival

Australijska pianistka i wokalistka Sarah McKenzie wystąpi 14 kwietnia w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach Era Jazzu: Aquanet Jazz Festival.

Sarah McKenzie, Era Jazzu: Aquanet Jazz Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sarah McKenzie, Era Jazzu: Aquanet Jazz Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sarah McKenzie uznawana jest przez europejskich krytyków muzycznych za następczynię Diany Krall a jej najnowszy album Paris In the Rain cieszy się sporym uznaniem i jeszcze w większą popularnością. Czy australijska wokalistka odbierze koronę Dianie Krall i  stanie się bohaterką światowych estrad?

Sarah McKenzie nie bez kozery porównywana jest do Diany Krall . Ta sama specjalizacja (piano, wokal), podobny gatunek muzyki i repertuar (standardy lat 30-tych i 40-tych, ballady, bossa nova i blues), jazzowe combo, wirtuozerska, ale stylowa pianistyka, smak, piekielny swing, piękny głos i nieskazitelna intonacja. Elegancja i uroda– pisał entuzjastycznie po jej koncercie Paweł Brodowski, szef Jazz Forum.

Sarah McKenzie pochodzi z Perth w Australii, tam też dorastała a mając dziewięć lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Dyplom licencjacki zdobyła na tamtejszej West Australian  Academy  Perth of Performing Arts na wydziale jazzu. Estradowe prezentacje rozpoczęła w klubach Perth, by z czasem przeprowadzić się do Melbourne i tam (w 2011 roku) nagrać dla lokalnego oddziału ABC Records pierwszą, autorską płytę Close Your Eyes.

Debiut okazał się wielkim sukcesem, a płyta zdobyła ARIA 2012 – australijski odpowiednik Grammy jako Najlepszy Album Jazzowy Roku. W roku 2012 uzyskała stypendium do słynnej, amerykańskiej „kuźni jazzowych talentów”, Berklee College of Music w Bostonie. Kolejny album We Could Be Lovers zrealizowała jeszcze jako studentka, ale już pod skrzydłami prestiżowej, jazzowej Impulse Records. Występowała ze słynną Boston Pops Orchestra oraz koncertowała na prestiżowych festiwalach (Monterey, Juan-les-Pins, Marciac, Perugia, Stuttgart, Jazz San Javier) oraz w słynnych klubach Nowego Jorku (Dizzy’s i Minton’s), Paryża, Londynu, Wiednia i Monachium. Pojawiała się na estradzie wraz z Michaelem Buble, Chrisem Botti, Enrico Ravą.

Jej najnowsza płyta Paris In The Rain jest połączeniem pięknej interpretacji jazzowych standardów i autorskich kompozycji. Artystka łączy standardy jazzowe oraz własne, stylowe kompozycje, urzekając słuchacza niebywałą wrażliwością i artystyczna subtelnością. Na jedynym koncercie w Polsce Sarah McKenzie przestawi program subtelnych, jazzowych standardów oraz melancholijnych brzmień.

Sarah McKenzie
14 kwietnia 2018 roku, godz. 20.00
Era Jazzu: Aquanet Jazz Festival
Aula UAM w Poznaniu

Dodaj komentarz