Nie pozwolisz żyć czarownicy

15 lutego ukaże się książka Nie pozwolisz żyć czarownicy Tomasza Kowalskiego. Nowy tytuł autora Rozmów na trzech grabarzy i jedną śmierć opublikowało Wydawnictwo MG.

„Nie pozwolisz żyć czarownicy” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Nie pozwolisz żyć czarownicy” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Tomasz Kowalski, autor Mędrca kaźni oraz Rozmów na trzech grabarzy i jedną śmierć, to miłośnik makabry i czarnego humoru. Tematem jego twórczości najczęściej jest śmierć i jej przeróżne oblicza. Ale tak naprawdę Tomasz Kowalski za każdym razem podejmuje się analizy ludzkich zachowań i charakterów, a te, jak wiadomo, najlepiej widać w obliczu śmierci.

Nie pozwolisz żyć czarownicy to mroczna opowieść o drzemiących w ludziach lękach przed siłami nieczystymi, czarami i zabobonami. A także o kobietach i mężczyznach oraz o tym, że polowania na czarownice trwają po dziś dzień, a cioty, jak nazywano w dawnej Polsce czarownice, oraz ich kaci mogą mieszkać tuż obok, za ścianą naszego mieszkania.

W 1835 roku na łamach tygodnika „Przyjaciel Ludu” pojawił się dziwny, parostronicowy tekst, dotyczący procesu i skazania za czary czternastu kobiet. Artykuł ten miał formę relacji naocznego świadka wydarzeń, który mając osiem lat, widział ponoć, jak w sierpniu 1775 roku we wsi Doruchów tamtejszy dziedzic pojmał, poddał torturom, a na koniec spalił nieszczęsne wieśniaczki. Autor tekstu zachował anonimowość, podpisując się jedynie inicjałami X.A.R.

Tomasz Kowalski parokrotnie odwiedził Doruchów w poszukiwaniu śladów tamtych wydarzeń. Mimo że niektórzy historycy sceptycznie podchodzą do autentyczności wspomnień zagadkowego świadka, mieszkańcy są pewni, że taki proces miał wtedy miejsce, a na terenie tzw. trójkąta czarownic zapłonął stos.

Tomasz Kowalski – Nie pozwolisz żyć czarownicy
Premiera: 15 lutego 2018 roku
Wydawnictwo MG

Dodaj komentarz