Ból jest pojęciem względnym

„Ból jest pojęciem względnym” – podkreśla psychoterapeutka dr Agata Loewe w tekście towarzyszącym wystawie Tadeusza Chudego Kinky. Nie jest to ostrzeżenie przed samym bólem, a raczej przed łatwością interpretowania zachowań innych ludzi przez pryzmat własnych lęków. I nawet jeśli zdjęcia Chudego mogą być czytane pożądliwym okiem, to jednak spojrzenie to podszyte jest strachem.

Fot. Tadeusz Chudy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Chudy (źródło: materiały prasowe organizatora)

O dobro ludzi na zdjęciach – bo przecież strach o innego jest strachem szlachetnym, a w obliczu zawstydzenia szlachetność staje się naszą tarcza i ostoją; o spojrzenia świadków naszego patrzenia – czy utrzymamy wewnętrzny chłód, bezpieczny dystans obserwatora, czy jednak widać, że źrenice się rozszerzają i gorączka się podnosii; strach o nas samych – w konfrontacji z sensualnością wyobrażeń uruchamianych przez zdjęcia. A przecież strach jest immanentnym składnikiem seksualności, a my chcemy rozmawiać o seksie.

Wystawa w galerii Miejsce przy Miejscu 14 to debiut fotograficzny Tadeusza Chudego. „Podczas realizacji tego projektu – opowiada autor – w części fotograficznej zastosowałem język dokumentu i reportażu. Natomiast w materiale video i filmie chciałem sprawić, aby narracja nie wysuwała się na pierwszy plan”. Pomimo zastosowania takich obiektywizujących technik, ta wystawa jest nie tyle opowieścią o napotkanych bohaterach, co – może przede wszystkim – o samym autorze i tego, jak postrzeganie drugiego człowieka, poczucie estetyki i specyficzną atmosferę rzutuje na odbiór tematu.

Ludzie na zdjęciach Chudego są zwyczajni, nie są operowymi figurami czy przesadnie dramatycznymi aktorami z taniego filmu pornograficznego. To zwyczajni ludzi ubrani w lateksowe maski i stroje, przykuci do żebrowego kaloryfera, takiego jak mamy w domu. Ta banalność sytuacji, przestrzeni, a także zwyczajność ciała i połysk lateksu są ogromną siłą fotografii Chudego. „To trudna umiejętność. – mówi Łukasz Rusznica z galerii MpM 14 – Zejść do poziomu, gdy przestajesz fetyszyzować fetyszystę, do poziomu, gdy znów zaczynasz widzieć człowieka”.

Fot. Tadeusz Chudy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Chudy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Chudy – fotograf. Studiował/studiuje Filozofię i Filmoznawstwo (Uniwersytet Jagielloński) oraz Realizację obrazu filmowego (Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego). Tworzy prace na styku portretu i dokumentu. Fotografia to dla mnie spotkanie z drugim człowiekiem. Zajmują mnie tematy wykluczenia i tego, co nie odkrywa się przy pierwszym spojrzeniu.

Tadeusz Chudy. Kinky
Od 14 lutego do 29 marca 2018 roku
Wernisaż: 14 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR