• 2018-02-03

Kendrick Lamar na Kraków Live Festival 2018

Kendrick Lamar, świeżo upieczony zdobywca 5 nagród Grammy, autor najlepiej ocenianej płyty 2017 roku i aktualnie najbardziej wpływowy światowy muzyk, jest pierwszym headlinerem Kraków Live Festival 2018. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17–18 sierpnia na Terenie Muzeum Lotnictwa.

Kendrick Lamar (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kendrick Lamar (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z biednego Compton w Los Angeles dotarł tam, gdzie bywali w muzyce tylko najwięksi. A jeszcze bardziej niesamowite jest to, że dobra passa Kendricka Lamara trwa już od ponad pięciu lat, kiedy to na rynku ukazała się jego płyta Good Kid, M.A.A.D. City, przełomowa zarówno dla jego kariery jak i dla całego gatunku. W ciągu kilku miesięcy podopieczny Dr. Dre trafił do hiphopowej ekstraligi i właściwie nie ma z kim przegrywać. Jego płyty to przykłady na łączenie jakości artystycznej i sukcesu komercyjnego, współpracy z innymi artystami i zachowania w pełni indywidualnego stylu, skromności i jednoczesnego przekonania o swojej wartości i sile swojego głosu. A głos Kendricka Lamara jest dziś słyszany wszędzie. W telewizyjnych wiadomościach, podczas rozdania prestiżowych nagród czy na wypełnionych do ostatniego miejsca stadionach. Nic dziwnego, że fanem Lamara został nawet były prezydent USA, Barack Obama, określając go swoim ulubionym raperem i regularnie umieszczając na publikowanych przez siebie playlistach utwory naszego headlinera. Nie inaczej było kilka tygodni temu, kiedy poprzedni lokator Białego Domu miał wśród „Ulubionych” nagrania z albumu DAMN, najlepiej ocenianej płyty 2017 roku.

Wydany wiosną 2017 czwarty album Kendricka Lamara stał się kolejnym wydarzeniem wagi ciężkiej. Był to album, na którym raper rozlicza się ze współczesną Ameryką, ze sobą, religią i wieloma kwestiami, które uciekają dużej części współczesnych artystów. Kilka dni temu Lamar miał szansę na zdobycie Grammy w kategorii Najlepsza Płyta Roku podczas najbardziej politycznej imprezy muzycznej ostatnich lat, ale Akademia jeszcze dojrzewa do tej decyzji. Szkoda, bo mógłby to być najważniejszy akcent tego wieczoru. Pozostałe nominacje – w rapowych kategoriach – Lamar zgarnął zasłużenie i bezkonkurencyjnie. Przypomnijmy, że DAMN była trzecią z kolei płytą rapera, która miała szansę na tę statuetkę.

Kendricka słychać nie tylko na jego wyśmienitych albumach, ale także w utworach popowych wykonawców, dla których nobilitacją staje się zwrotka zarymowana przez K-Dota. Skorzystali z tego m.in. Maroon 5, Taylor Swift. Taką współpracę Lamar potrafi równoważyć wsparciem dla tych, którzy dopiero stają u progu wielkiej kariery. W 2017 roku skorzystała z tego SZA na swojej debiutanckiej płycie Ctrl, wydanej zresztą w tej samej wytwórni, z którą od lat związany jest Lamar. Obecnie duet promuje wspólne nagranie, które znalazło się na produkowanej przez rapera płycie powiązanej z filmem Black Panther. W sumie na wydawnictwie znajdzie się aż 5 utworów z jego udziałem, w tym ponowna kolaboracja z Travisem Scottem. Ich Goosebumps sprzed dwóch lat był mocnym konkurentem do miana hip-hopowego nagrania rok. Co tylko potwierdza nasze słowa z początku. Ta passa trwa i trwa i mimo, że rok 2018 dopiero nabiera rozpędu, my już wiemy, że znowu będzie pod znakiem Lamara.

Kendrick Lamar, Kraków Live Festival 2018
Od 17 do 18 sierpnia 2018 roku
Muzeum Lotnictwa, Kraków

Dodaj komentarz