Tribute to Jan Tarasin

9 lutego w Galerii Pulsar (Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu) odbędzie się otwarcie wystawy Tribute to Jan Tarasin autorstwa Jacka Kornackiego.

„Tribute to Jan Tarasin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tribute to Jan Tarasin” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Osoby nieboszczykowskie to cykl prac Jacka Kornackiego, w których artysta odwołuje się do portretów trumiennych związanych z kulturą sarmacką.

To typowo polski wytwór związany z obrządkiem pożegnania tych, którzy odeszli. Portrety trumienne, które w trakcie uroczystości przytwierdzano do trumny miały charakterystyczny, sześciokąty kształt. Obrazy przedstawiały zazwyczaj zmarłych w kwiecie wieku, bo malowane były za życia. Najczęściej były dziełem domorosłych artystów, ale zdarzały się również wśród nich prawdziwe dzieła sztuki – mówi artysta.

Osoby nieboszczykowskie to obrazy przedstawiające przetworzone, podkreślone ultrafioletem, wizerunki współczesnych twarzy osób, które odeszły w danym roku, a były ważne dla artysty. W 2009 roku tą osobą był Jan Tarasin.

Jacek Kornacki –  ur. w 1964 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego. Obecnie na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku pełni funkcję dziekana i prowadzi Pracownię Podstaw Malarstwa i Rysunku. Uprawia malarstwo i rysunek, tworzy instalacje, a także realizuje wiele projektów o charakterze artystyczno-kulturowym. Od samego początku jej istnienia jest aktywnym uczestnikiem działań sopockiej Fundacji Sfinks. Ma w dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych. Interesuje go człowiek w kontekście kulturowym i cywilizacyjnym. Poddając refleksji fenomen przemijania, z dziejowej spuścizny czerpie motywy, które interpretuje i czyni tworzywem swojej sztuki.

Jacek Kornacki. Tribute to Jan Tarasin
Od 9 lutego do 3 marca 2018 roku
Wernisaż: 9 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Dodaj komentarz