• 2018-02-03

Debussy: Dzieła wszystkie

33-płytowa edycja z nagraniami muzyki Claude’a Debussy’ego to imponująca, kompletna kolekcja na stulecie śmierci kompozytora. Zestaw Complete Works [Debussy: Dzieła wszystkie] ukazał się 5 stycznia nakładem Warner Classics.

„Complete Works. Debussy: Dzieła wszystkie” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Complete Works. Debussy: Dzieła wszystkie” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

25 marca świętowana będzie setna rocznica śmierci Claude’a Debussy’ego, francuskiego kompozytora, jednego z najbardziej cenionych i kochanych przez melomanów, powszechnie uważanego za jednego z ojców muzyki współczesnej. Przygotowywany na styczeń 33-płytowy zestaw Warner Classics jest pierwszą i jedyną pełną kolekcją nagrań Debussy’ego. Zawiera wszystkie jego znane utwory, łącznie z sześcioma utworami, które na potrzeby tego wydania nagrano po raz pierwszy w historii.

Przygotowana we współpracy z wybitnym ekspertem od muzyki Debussy’ego, Denisem Herlinem, kolekcja Debussy: Complete Works [Debussy: Dzieła wszystkie] zawiera nagrania starannie wybrane ze względu zarówno na ich artystyczną wartość, jak i ich emocjonalność i autentyzm. Nie lada gratką jest też bezcenny dodatek – album składający się z nagrań samego Debussy’ego, który był zarazem wybitnym pianistą. Wśród innych znakomitych wykonawców, których nagrania znalazły się w tej kolekcji można usłyszeć: Marthę Argerich, Itzhaka Perlmana, Yehudiego Menuhina, Daniela Barenboima, Kenta Nagano, sir Simona Rattle’a i crème de la crème szkoły francuskiej – od Aldo Ciccioniego, Samsona François czy Gérarda Souzay, po Pierre-Laurenta Almarda, Philippe’a Jaroussky’ego, Roberto Alagnę, Natalie Dessay oraz Quatuora Ebène.

Jedyne dzieło, które nie jest dostępne w oryginalnej wersji na orkiestrę, to skomponowane w czerwcu 1882 Intermezzo. Jednak można sobie jego brzmienie wyobrazić na podstawie przygotowanej przez kompozytora transkrypcji na dwa fortepiany.

Kolekcja zawiera również jedyne znane akustyczne nagranie Debussy’ego akompaniującego Mary Garden, zrealizowane w lutym 1904 roku dla Gramophone Company.

Complete Works [Debussy: Dzieła wszystkie]
Premiera: 5 stycznia 2018 roku
Warner Classics

Dodaj komentarz