• 2018-02-02

ZS, Trupa Trupa i White Wine w klubie RE

8 lutego do krakowskiego klubu RE zawita legenda nowojorskiej awangardy, zespołu ZS. Następnie będzie można zobaczyć i posłuchać zespół Trupa Trupa, a jako trzecia zagra berlińska formacja – White Wine. Towarzyszyć im będą także zasługujące na uwagę składy: Jocelyn Packard i Neal Cassady.

ZS (źródło: materiały prasowe organizatora)

ZS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kultowy nowojorski zespół ZS został założony w 2000 roku i od tamtej pory funkcjonował w kilku konfiguracjach, by obecnie ustabilizować się jako kwartet w którego skład wchodzą: Sam Hillmer, Patrick Higgins, Michael Beharie i Greg Fox. Ich muzyka była określana na wiele sposobów, jako no-wave, brutal-prog, czy post-minimalizm, jednak ZS zależy przede wszystkim na robieniu muzyki która jest wyzwaniem dla fizycznych i psychicznych ograniczeń zarówno twórcy jak i słuchacza. Używając zaawansowanej techniki i wyjątkowego doboru instrumentów oraz prawie telepatycznej komunikacji między muzykami, ZS celuje w kompozycjach które zaklinają słuchacza i miarowo odkrywają przed nim kolejne muzyczne tajemnice, przywodząc na myśl nieuzmysławiane przeszłe, obecne, przyszłe obrzędy i rytuały.

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Od 2015 roku zespół nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records (w katalogu m.in. Jute Gyte, Tashi Dorji, Mats Gustafsson, Katie Gately). Efektem współpracy jest bardzo dobrze przyjęty przez polską i zagraniczną krytykę album Headache. Od 2016 roku zespół związany jest również z francuską wytwórnią Ici d’ailleurs (w katalogu m.in. Yann Tiersen, Matt Elliott/The Third Eye Foundation, Stefan Wesołowski), która wydała zremasterowaną wersję Headache na płycie winylowej. 27 października zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną Jolly New Songs. Jest to międzynarodowa kooperacja wytwórni Ici d’ailleurs i Blue Tapes and X-Ray Records.

White Wine rozpoczęło się jako solowy projekt Joe’a Heage (31knots, Tu Fawning, Menomena, Dodos). Było to miejsce, gdzie kończyły idee które nie mieściły się w działalności jego pozostałych zespołów. Po napisaniu i nagraniu 2 albumów (ChromakeyIn Every Way But 1,) Joe postanowił odwiedzić przyjaciół w ramach pierwszej trasy koncertowej zespołu. Nieprzyzwyczajony podróżować z laptopem jako jedynym członkiem zespołu, poprosił swojego przyjaciela Fritza Brücknera, który był nagłośnieniowcem na trasach Tu Fawning i Menomena, by dołączył do zespołu na trasie. Bez komputera ułożyli swój występ tak, że każdy z nich grał w jego ramach na syntezatorach, gitarach, perkusji, basie, samplach… i to wszystko często w ramach jednej piosenki.

ZS, Trupa Trupa, White Wine
Koncerty: 8, 17, 24 lutego 2018 roku, godz. 20.00
Klub RE w Krakowie

Dodaj komentarz