Tierra del Fuego – wystawa Angeliki Markul

Już od 3 lutego do 17 marca będzie można podziwiać pierwszą solową wystawę Angeliki Markul – Tierra del Fuego w Galerii Leto w Warszawie.

„Tierra del Fuego” Angelika Markul (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tierra del Fuego” Angelika Markul (źródło: materiały prasowe organizatora)

Archipelag Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista to najbardziej na południe wysunięty skrawek Ameryk. Ekstremalne warunki klimatyczne, izolacja wysp i wywoływane przez nie poczucie geologicznego nadmiaru sprawiły, że pierwsi przybysze z Europy myśleli o lokalnych mieszkańcach jako o mitycznych olbrzymach. Przyczyniły się do tego nie tyle niezaprzeczalne różnorodność i odmienność ich zwyczajów, ile „nie-ludzkie” przystosowanie się do warunków, swoją niegościnnością wykraczających poza europejskie wyobrażenie natury. Nie przypadkiem Ziemia Ognista stała się synonimem biblijnych czasów przedpotopowych. Po owych „olbrzymach”, żyjących w ścisłej relacji z otaczającym ich środowiskiem, pozostało już obecnie niewiele albo prawie nic. Kultura ludów Selk’nam, Jamana czy Kawesquar, niosących w sobie obraz świata sprzed tysięcy lat, przetrwała wieki, by w ciągu kilku ostatnich dekad XIX wieku gwałtownie zniknąć pod naporem kolonistów.

Angelika Markul – urodziła się w 1977 roku w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Malakoff pod Paryżem. Dyplom obroniła w pracowni Christiana Boltanskiego w École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. W roku 2008 razem z Boltanskim zrealizowała w Warszawie widowisko Póki my żyjemy. Markul była pierwszą Polką, która wystawiła swoje prace w Palais de Tokyo w Paryżu, na wystawie Terre de départ /Land of departure w 2014. Artystka działa aktywnie na międzynarodowej scenie sztuki współczesnej.

Tierra del Fuego, Angelika Markul
Od 3 lutegodo 17 marca 2018 roku
Galeria Leto w Warszawie

Dodaj komentarz