• 2018-02-02

Duchy. Musical Spirytystyczny

Jasnowidze, okultyści, media, mistyczki, poeci i inne osobowości międzywojnia w pierwszym niepodległościowym show Pożaru w Burdelu. Pierwsza w tym roku premiera –Duchy. Musical Spirytystyczny  została wyprodukowana we współpracy z Teatrem Polskim, na którego scenie pokazywane będą spektakle od 17 do 22 lutego oraz 27 i 28 lutego. Poza obsadą trupy Burdeltaty, na scenie pojawi się również m.in. Grażyna Barszczewska oraz Mirosław Zbrojewicz. W roli Marszałka Piłsudskiego – Andrzej Konopka.

 „Duchy. Musical Spirytystyczny” Michał Walczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Duchy. Musical Spirytystyczny”, reż. Michał Walczak, fot. Katarzyna Chmura-Cegiełowska (źródło: materiały prasowe)

Biografia największego europejskiego medium spirytystycznego XX wieku – Franka Kluskiego – to nie tylko rewia zjaw, efektów świetlnych i materializacji, ale przede wszystkim podróż do Warszawy dwudziestolecia międzywojennego, upojonej odzyskaną wolnością, która wielu zawróciła w głowie. Odkrycia naukowe rewolucjonizują życie codzienne stolicy, nowe technologie zmieniają miasto i ludzi, którzy tłumioną potrzebę zabawy zaspokajają w kabaretach, kasynach i burdelach.

Gorszącym rozrywkom oddają się także polskie elity. Tadeusz Boy-Żeleński, Arnold Szyfman Józef Piłsudski, Józef Haller, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Witkacy, Juliusz Osterwa i inne osobistości ze świata polityki, literatury, teatru i kina po całym dniu modernizowania Ojczyzny, nocą zbierają się wokół wirującego stolika u księcia polskich mediów, aby zbadać paranormalne moce ukryte w człowieku. Czy mediumizm stanie się polskim towarem eksportowym? Czy uda się połączyć polską tradycję z nowoczesnością? Czy Warszawa stanie się światową stolicą spirytyzmu?

Pożar w Burdelu zaprowadzi widzów w kulisy roku 1918 i zada pytanie o prawdziwych ojców i matki Niepodległości. Po raz pierwszy w historii przeniesie się do dwudziestolecia międzywojennego, aby poznać prawdę o sobie, mieście i Polsce, w której rozum miesza się z szaleństwem.

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak
Dramaturgia: Michał Kmiecik
Muzyka: Wiktor Stokowski
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Wasilkowska
Choreografia: Bartosz Figurski
Efekty iluzjonistyczne: Maciej Pol
Asystentka reżysera: Areta Nastazjak

Zespół aktorski Teatru Polskiego: Grażyna Barszczewska, Eliza Borowska, Anna Cieślak, Marta Dąbrowska, Maria Dębska, Wojciech Czerwiński / Paweł Krucz, Marcin Jędrzejewski, Krzysztof Kwiatkowski, Maksymilian Rogacki oraz gościnnie Mirosław Zbrojewicz.

Zespół aktorski Teatru Pożar w Burdelu: Lena Bem, Karolina Czarnecka, Maria Maj, Agnieszka Przepiórska, Julia Wyszyńska, Tomasz Borkowski, Twoja Stara, Tomasz Drabek, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski, Wojan Trocki.

Muzycy: Michał Górczyński, Bolo Jezierski, Wiktor Stokowski, Marcin Wippich.

Michał Walczak, Duchy. Musical Spirytystyczny
Premiera: 17 lutego 2018 roku, godz. 20.00
Teatr Pożar w Burdelu Warszawa
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Dodaj komentarz