Assaf Gruber i Pogłoska w Zamku Ujazdowskim

16 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Warszawie otwarta zostanie wystawa Assafa Grubera pt. Pogłoska.

Assaf Gruber „Ewidentne rzeczy”, 2018, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Assaf Gruber „Ewidentne rzeczy”, 2018, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Assaf Gruber, artysta urodzony w Jerozolimie, a mieszkający w Berlinie tworzy filmy i rzeźby, które pokazują wzajemne oddziaływanie między ideologiami jednostek a ich osobistymi biografiami oraz to, w jaki sposób powyższe czynniki wpływają na sferę prywatną i publiczną. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przedstawia najnowsze oraz wcześniejsze prace Grubera, które badają relacje między instytucjami kultury od muzeów historii naturalnej po akademie sztuki, a podmiotami, których doświadczenia sprawiły, że zwróciły się one przeciwko twórczości artystycznej i instytucjom kulturalnym.

Wykorzystując czarny humor (ale z wyczuciem) zarówno w stosunku do swoich bohaterów, jak i historii sztuki, dzieła Assafa Grubera skupiają się na kluczowych wyborach dokonywanych przez jednostki, ich codziennym życiu oraz rzeczywistości kształtowanej przez globalną politykę.

Podczas wystwy zaprezentowane zostaną filmy: The Right (2015) o pragnieniach strażniczki w galerii Old Masters w Dreźnie, The Calling (2017) o poszukiwaniu powodu odrzucenia – religia czy brak talentu? – kandydatury Thomasa na studenta socjalistycznych, wschodnioniemieckich akademii artystycznych, The Conspicuous Parts (2018) o frustracjach, wypychaniu zwierząt, budowaniu relacji i Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie oraz Binding (2011) – obraz raju utraconego w postaci pola golfowego w Cezarei.

Napięcia i współzależności między kulturą Zachodu, religią i naturą podkreślają fotografie i rzeźby uzupełniające ekspozycję.

Assaf Gruber Pogłoska
Kurator: Jarosław Lubiak
Koordynatorka: Joanna Saran
Od 16 lutego do 13 maja 2018 roku
Wernisaż 16 lutego 2018 roku o godzinie 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz