Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce

12 lutego w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wykład Ryszarda Niekonicznego pt. Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce (wybrane zagadnienia). Wykład jest częścią cyklu Architektura w Wozowni.

Alvar Aalto,Talo w helsinkach(źródło: materiały prasowe)

Alvar Aalto,Talo w helsinkach(źródło: materiały prasowe)

Twórczość wybitnego fińskiego architekta Alvara Aalto (1898–1976) jest przykładem modernizmu humanistycznego, określanego również jako organiczny. Opierał się on na wieloaspektowych powiązaniach z naturą, kontekstem kulturowym oraz procesami życia. Architektura Aalto wyrasta z młodzieńczej interpretacji klasycyzmu, by potem ewoluować: od białego funkcjonalizmu (1922–1939), przez czerwony eksperymentalizm (1939–1955), aż do drugiego okresu białego, zwanego monumentalnym (1955–1976). Wydaje się, że koncepcja architektury organicznej Aalto znana była polskim architektom zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Dziś także korzysta z niej kilku przedstawicieli młodego pokolenia projektantów. W ramach wykładu zaprezentowane zostaną przykłady kluczowych obiektów z każdego z czterech etapów twórczości Mistrza oraz ich wybrane polskie odpowiedniki.

Ryszard Nakonieczny (1965) – dr inż. arch., wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2004–2011 redaktor naczelny ogólnopolskiego kwartalnika Archivolta. Współautor i redaktor książek: Słynne wille Polski (Praha 2013) oraz Oblicza modernizmu w architekturze (Katowice 2013). Zainteresowania: architektura dawna i współczesna oraz ochrona dziedzictwa kultury najnowszej. Członkostwo: sekcja polska DOCOMOMO, SARP, KUiA PAN, TUP, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, zespół badawczy Twórcy Śląskiej Architektury – Portrety. Założyciel Fundacji Dom Modernisty i organizator wielu spacerów architektonicznych, 10. edycji Festiwalu Ogrodów w Katowicach oraz kurator wystaw w Brukseli, Pradze, Ostrawie, Wrocławiu, Katowicach, Bytomiu i Sosnowcu.

Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce, wykład Ryszarda Nakoniecznego
12 lutego 2018 roku, godz. 17.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6

Dodaj komentarz