Perpetuum Mobile 2018

Młodzi artyści, muzycy i promotorzy łączą siły przy realizacji Perpetuum Mobile 2018 – jedno-nocnego doświadczenia audiowizualnego, zrzeszając szereg artystów, przede wszystkim z Polski i Ukrainy.

Perpetuum Mobile 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Perpetuum Mobile 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten projekt kuratorsko-promotorski ma na celu wyeksponowanie nowej fali w sztuce i kulturze. Współczesna muzyka i sztuki wizualne odzwierciedlają obecny stan stosunków społecznych i politycznych – szczególnie łatwe jest to do zaobserwowania na przykładzie dzisiejszej Ukrainy. Chcemy badać potencjalne możliwości użycia sztuki jako sposobu likwidacji zapory politycznej, społecznej, kulturowej i wynikającego z tego niepokoju, który odbija się echem w naszym życiu.

Perpetuum Mobile bada obecny stan muzyki oraz innych form praktyk dźwiękowych, wizualnych i audio-wizualnych.

Program:

  • godz. 20.00: Odmienne stany świadomości a rzeczywistość wirtualna, wykład w dwóch częściach

W ramach pierwszej połowy wykładu poruszymy między innymi tematy rytuałów plemiennych nowoczesnego człowieka, medytacji, muzyki, medycyny czy ludzkiego ciała jako pomostu między dychotomiczną rzeczywistością materii i ducha. Usłyszymy też co nie co o świętych roślinach i substancjach psychoaktywnych. Jest to droga do oświecenia, czy donikąd? Poprowadzi nas z powrotem do źródła Kajetan Wiecha.

Druga część przeniesie nas do wirtualnej rzeczywistości. W podróż po zaburzeniach percepcji zabierze nas Maciej Gniady. artysta zajmujący się art-science. Wykorzystuje on przestrzenie wirtualne, techniki proceduralnej animacji 3d i 2d, databending, czujniki ruchu i syntezatory dźwięku. W swoich pracach eksploruje zjawiska sensoryczne i ludzką świadomość, sięgając do transhumanizmu i poezji cybernetycznej.

  • godz. 22.00: Otwarcie wystawy Perpetuum Mobile

Cykliczność jest obecna w całym wszechświecie. Schematycznie następują po sobie zjawiska astronomiczne, biologiczne, psychologiczne, społeczne i kulturowe. Stanowi ona bezpieczną przystań, umożliwia kształtowanie nawyków. Dzięki powtarzalności wykonujemy czynności szybciej, bez zastanowienia, a co za tym idzie zwiększamy wydajność swoich działań.

Czy możliwe jest wyjście z tego procesu? Czy stany zaburzenia percepcji są pułapką czy też próbą ucieczki naszego umysłu od utartych wzorców? Na przykład anomalia takie jak przeczucia, trans, halucynacje, derealizacja czy deja-vu… Czy poszerzając spektrum swoich doświadczeń jesteśmy w stanie uwolnić się od powtarzalności zdarzeń, czy tylko wpadamy w kolejny schemat, z którego nigdy nie będzie wyjścia?

Artyści: Lena Marie Emrich, Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty, Ola Cieślewicz, Jakub Gliński, Cyryl Polaczek, Bartłomiej Chwilczyński, Oliwia Thomas, Iwona Ogrodzka, Anna Sztwiertnia, Michał Lenda, Gabriela Stokłosa, Iz Doumet

  • od godz. 22.30

John Object (UA) – audio – visual live set, ШЩЦ (Konakov) (UA) – live set, Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty f/ Brutaż – live set, Clasps (UA) f/ Система – live set, Chino f/ Radar, Holger, shtum – live set, Tsvey f/ Trzy szóstki, Mik Musik – live set, Meeyebo – live set

Wydarzenie jest częścią całorocznego programu Cracow Gallery Weekend KRAKERS Fringe.

Perpetuum Mobile 2018
2 lutego 2018 roku, od godz. 20.00
Klub Serce w Krakowie

Dodaj komentarz