Paderewski w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 17 lutego do 20 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę Paderewski, której kuratorką jest Magdalena Pinker.

Lawrence Alma-Tadema, „Portret Ignacego Jana Paderewskiego”, 1890, olej na płótnie, 45,5 x 59 cm, fot. Krzysztof Wilczyński, Muzeum Narodowe w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Lawrence Alma-Tadema, „Portret Ignacego Jana Paderewskiego”, 1890, olej na płótnie, 45,5 x 59 cm, fot. Krzysztof Wilczyński, Muzeum Narodowe w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpocznie wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora i ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja ukaże nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i polityka, ale również mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu. Będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja daru przekazanego przez Paderewskiego Muzeum Narodowemu w Warszawie.

W pierwszej części ekspozycji poświęconej muzycznemu światu artysty, gwiazdę światowej sławy. Ukazane zostaną również jego liczne podróże.

Dalej na wystawie znajdą się dzieła, które wręczali Paderewskiemu wielcy artyści tamtych czasów Po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy w roku 1930 ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.
Obok licznych przyjaźni i darów, poruszony zostanie wątek życia rodzinnego niezwykłego Polaka.

W ostatniej sali Paderewski zostanie przedstawiony jako mąż stanu, który przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną.

Wystawa Paderewski w MNW przybliża postać jednego z ojców polskiej niepodległości oraz jest wyrazem wdzięczności za jego dar dla Muzeum Narodowego w Warszawie.

Honorowym patronatem objął ekspozycję Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Paderewski
Kuratorka: Magdalena Pinker
Od 17 lutego do 20 maja 2018 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR