Świństwo (Truizmy)

7 lutego nakładem Wydawnictwa Karakter ukaże się książka Marie Darrieussecq pt. Świństwo (Truizmy) w przekładzie Barbary Walickiej.

„Świństwo (Truizmy)” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Świństwo (Truizmy)” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Co się stanie, gdy wszelkie granice zostaną przekroczone?

Bohaterka pracuje w miejscu, w którym stara się spełniać najbardziej ekscentryczne zachcianki swoich klientów. Długo nie dostrzega przemocy, jakiej jest poddawana, ale gdy jej organizm odmawia posłuszeństwa, wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli:

Najgorsze były włosy. Wyrastały mi na nogach, nawet na plecach; długie, cienkie włosy, przezroczyste i mocne, odporne na wszystkie kremy depilacyjne.

W Świństwie (Truizmach) autorka wykracza poza ramy powieści realistycznej i opowiada o pewnej metamorfozie. Pyta o kondycję kobiety w świecie owładniętym żądzą przyjemności i rygorystycznie pojmowanego piękna. A także o to, czy ciało, będące przedmiotem opresji, może stać się narzędziem wyzwolenia.

Napisane w 1996 roku Świństwo (Truizmy) to dziś już klasyka literatury feministycznej; książka przyniosła autorce sławę i przetłumaczona została na ponad czterdzieści języków.

Marie Darrieussecq – francuska pisarka, eseistka i tłumaczka. Studiowała historię literatury współczesnej. Jest autorką kilkunastu powieści i esejów. Otrzymała wiele nagród, m.in. Prix Médicis za powieść Il faut beaucoup aimer les hommes. W 2015 roku opublikowała biografię niemieckiej malarki, prekursorki ekspresjonizmu, Pauli Modersohn-Becker Être ici est une splendeur.

Marie Darrieussecq Świństwo (Truizmy)
Przełożyła Barbara Walicka
Premiera: 7 lutego 2018 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz