Julita Malinowska w wystawie Chłopaki

BWA Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Julity Malinowskiej p.t. Chłopaki od dnia 9 lutego 2018 godz. 17.00.

„Chłopaki” Julia Malinowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chłopaki” Julita Malinowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Perfekcyjna dziewczyna, Girls on the beach, Spełniona, Przyjaciółki, Koleżanki – wydawać by się mogło, że te obrazy to opowieść o kobietach. Czy tak jest w istocie? Podczas zamojskiej wystawy autorka postanowiła przyjrzeć się swoim obrazom z nowej perspektywy. Zaprasza do śledzenia chłopaków – chłopczyków, podlotków, młodzieńców, ojców, starców i tych wiecznych chłopaków po pięćdziesiątce. Ale też ich nieoczywistej obecności, jak w obrazie Koleżanki, które najprawdopodobniej rozmawiają właśnie o „chłopakach”. Istota bycia chłopakiem to nie tylko niedojrzałość, naiwność i buńczuczność czy bezczelność, to także moment ogromnego potencjału, nieograniczonych możliwości. Marzenia szybują wtedy do granic wyobraźni. Babcia autorki Regina nauczyła jej wiersza, który doskonale oddaje ten stan umysłu: A domem to jest cały świat, bez granic i bez końca, gdzie tylko sięgnie Twoja myśl jak złota strzała słońca. Kim się stają chłopaki? Czy zawsze realizują swój potencjał i idą za marzeniami? Czy to jest w ogóle możliwe? Czy naturalną koleją rzeczy, kompromis po kompromisie godzimy się z życiem takim jakie je dostajemy, szukając piękna w tym co mamy?

Julita Malinowska urodzona 31.08.1979 r. w Otwocku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Kompasie Młodej Sztuki 2014 dostała wyróżnienie za najszybszy progres. W grudniu 2012 roku obroniła tytuł doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii i na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stypendystka Fundacji Pro Artibus w Finlandii. W 2006 roku otrzymała stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2005 roku zajęła II miejsce w konkursie Samsung Art Master. Prezentowała prace na 40 wystawach indywidualnych w Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i na Ukrainie, a w Polsce w Białej Podlaskiej, Elblągu, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Radomiu, Sandomierzu, Sanoku, Sieradzu, Warszawie i Wrocławiu.

Chłopaki, Julia Malinowska
Od 9 do 28 lutego 2018 roku
BWA Galeria Zamojska, Zamość

Dodaj komentarz