Czarne słońce

Galeria Propaganda zaprasza na wystawę Grzegorza Waliczka Czarne słonce.

Grzegorz Waliczek, „Czarne słonce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Waliczek, „Czarne słonce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przestrzeni pomiędzy skrajnościami powstaje coś, co Nicolas Bourriaud nazywa „exfromą”. Jest to bardzo specyficzna kategoria obiektów, które zaczynają istnieć dopiero wtedy, gdy przeciwieństwa rozsuną się na tyle daleko, że między nimi mogą zmieścić się całkowicie nowe znaczenia, nie przynależące do żadnej ze stron.

„Exforma oznacza punkt łączności, wtyczkę lub gniazdko w procesie włączania i wyłączania, znak który przeskakuje między centrum a peryferium, między oporem a władzą”, pisze Bourriaud. Czarne słońce to wystawa powstała na drodze poszukiwań form, które im bardziej stają się malarstwem, tym wyraźniej się od niego oddalają. Grzegorzowi Waliczkowi udało się wytworzyć język estetyczny podkreślający liminalność, która stoi u podstawy zrealizowanych prac (zarówno na poziomie technicznym jak i ich znaczenia). Oksymoron w tytule wystawy naprowadza na jej paradoksalny charakter, bo z jednej strony czarne słońce jest czymś co nie może istnieć, ale z drugiej intuicja podpowiada nam, że w sumie powinno.

Grzegorz Waliczek – ur. w 1965 w Katowicach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Kunstakademie Düsseldorf w klasie A. R. Penck’a. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Grzegorz Waliczek. Czarne słońce
Otwarcie: 3 lutego 2018 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 17 marca 2018 roku
Galeria Propaganda w Warszawie

Dodaj komentarz