Zwycięzcy Wood Awards 2017

Pod koniec 2017 roku ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu Wood Awards. Wśród laureatów znalazło się kilka projektów, do wykonania których autorzy użyli amerykańskiego drewna liściastego.

Wood Awards 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wood Awards 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ustanowione w 1971 roku wyróżnienie Wood Awards jest pierwszym brytyjskim konkursem, nagradzającym wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny z gospodarką zrównoważoną. Konkurs wyróżnia i promuje najciekawsze realizacje z drewna w zakresie designu, rzemiosła i budownictwa. Jest on podzielony na dwie główne kategorie: Budynki oraz Meble i produkty. Budynki są oceniane w pięciu podkategoriach: Handel i relaks, Edukacja i sektor publiczny, Wnętrza, Domy prywatne, a także Mały projekt. Meble i produkty podzielono na trzy podkategorie: Na zamówienie, Produkcja przemysłowa i Projekt studencki.

W kategorii Edukacja i sektor publiczny w finale znalazły się aż cztery projekty. Zwycięski okazał się projekt Maggie’s Centre w Oldham. Zdaniem jurorów zasłużył na ten tytuł ze względu na pełne wrażliwości podejście do architektury, ponadto jako pierwszy na świecie przesunął granice w wykorzystaniu drewna liściastego.

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą. Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham i dobierając materiały, architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie oraz na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę.

Nagroda za Najlepszą konstrukcję czyli The Smile – zaprezentowaną podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r. Projekt doceniono za niezwykłą i wyrafinowaną technologię wykonania oraz zręcznie zamaskowaną, pozorną lekkość całej struktury.

The Smile to najbardziej ambitna konstrukcja z drewna klejonego warstwowo, jaka dotychczas powstała. Wyróżnienie Wood Awards jest czwartym, które intalacja otrzymała obok: Display Award na World Architecture Festival, Pavillions Award podczas Architizer A+ Awards oraz nagrody w kategorii Projekt architektoniczny/mała architektura w konkursie Architecture Prize.

Użycie nieprzetestowanego wcześniej drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo, było dużym wyzwaniem zwłaszcza, że drzwi wejścowe do konstrukcji umiejscowione zostały w strefie największych naprężeń. Prostym, ale i eleganckim rozwiązaniem okazały się tu starannie ukryte detale konstrukcyjne. Tę wyjątkową strukturalną formę podkreślono dodatkowo przeszklonymi platformami na obu końcach pawilonu – argumentował wybór zwycięzcy juror Nathan Wheatley.

Instalacja The Smile wykreowała niezwykłe, oddziałujące na zmysły środowisko, w którym dzięki integracji struktury, powierzchni, przestrzeni i światła powstało ogólnie dostępne miejsce spotkań. The Smile, który w zamyśle miał być przystosowaną do zamieszkania arką, to wysoki na 3,5 metra, szeroki na 4,5 metra i długi na 34 metry zakrzywiony drewniany tunel. Jego końce, zamknięte platformami widokowymi, wznoszą się na 12 metrów. Wejście do konstrukcji umieszczono w miejscu, gdzie łuk opiera się na ziemi. W środku może przebywać równocześnie sześćdziesiąt osób. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, z wykorzystaniem długich wkrętów, można było zrobić wejście w miejscu największych naprężeń konstrukcji.

„The Smile” fot. Dav Steward (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Smile” fot. Dav Steward (źródło: materiały prasowe organizatora)

W The Smile pierwszy raz wykorzystano duże panele z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo. Cała konstrukcja powstała zaledwie z dwunastu takich paneli o rozmiarach 14m na 4,5m każdy.

Zwycięzca w kategorii Produkcja przemysłowa – Krzesło Narin zaprojektowane przez Davida Irwina dla Case Furniture. Sędziowie docenili eleganckie wzornictwo krzesła i uznali je za produkt atrakcyjny dla szerokiej grupy odbiorców.

Projektem Narvin firma Case chciała zmienić powszechne podejście do składanego krzesła, tak aby stało się ono meblem, który z dumą może być prezentowany we wnętrzu przez cały rok, a nie stanowić jedynie awaryjne siedzisko, wyjmowane ze schowka.

To było prawdziwe wyzwanie – uzyskać naprawdę komfortowe miejsce do siedzenia, a jednocześnie zachować wszelkie wymogi użytkowe składanego krzesła. Płynność linii i łączeń mebla widać w sposobie, w jaki nogi toczone z litego drewna przechodzą w formowane oparcie. To kluczowy element projektu – zapewnia on nie tylko wygodne wsparcie dla pleców, ale też jest osią, w której obracają się nogi krzesła. Siedzenie i oparcie wykonano z wysokiej klasy sklejki brzozowej pokrytej okleiną z orzecha i dębu, natomiast reszta krzesła jest z litego drewna – powiedział David Irwin, projektant.

Wood Awards 2017
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego

Dodaj komentarz