• 2018-01-31

Gdy giną gatunki, naprawiaj naturę

7 lutego odbędzie się druga projekcja z nowego cyklu spotkań i pokazów filmów dokumentalnych Naprawiaj naturę w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. To propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o ekologii i działać na rzecz środowiska. Uczestnicy obejrzą wybitny film Ginące gatunki Akademii Dokumentalnej Against Gravity, a po projekcjach odbędą rozmowy ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska.

„Naprawiaj naturę” – plakat cyklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Naprawiaj naturę” – plakat cyklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy biją na alarm, podejmując działania na rzecz ochrony fauny i flory. Były fotograf National Geographic, reżyser filmu Ginący świat, Louie Psihoyos postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania. Przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistości okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów.

Po projekcji filmu Ginący świat (reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.), odbędzie się debata z udziałem WWF Polska pt. Masowe wymieranie gatunków – co możemy zrobić, aby powstrzymać ten proces?

Louie Psihoyos nazywany jest w świecie ekologów i obrońców gatunków Jamesem Bondem. Jeden z jego wcześniejszych filmów, Zatoka delfinów, odbił się szerokim echem i to dzięki niemu szkoły w Japonii wycofały się z serwowania ich mięsa uczniom. „Zależy mi na tym, by ludzie zrozumieli, że to właśnie od nich zależy przetrwanie świata, jaki znamy” – mówił reżyser w jednym z wywiadów. Ginący świat prezentuje aktywistów jako bohaterów, którzy dzielnie walczą o przyszłość globu. Film kreuje archetyp, który może okazać się dla młodych ludzi bardziej pociągający niż gwiazda hip-hopu czy celebryta.

Ginący świat to drugi pokaz cyklu o ekologii organizowanego przez Akademię Dokumentalną Against Gravity, WWF Polska i Greenpeace Polska. Spotkania cyklu Naprawiaj naturę będą odbywały się raz w miesiącu w Służewskim Domu Kultury, miejscu silnie związanym z ekologią. W programie filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane zagadnienia z zakresu ekologii, a po nich spotkania ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska.

Na 7 marca zaplanowany jest pokaz filmu Zjedz to! Granta Baldwina i spotkanie z ekspertami z Greenpeace Polska. Zaś 4 kwietnia odbędzie się pokaz filmu Ziarno: Nieznana historia w reżyserii Jona Betza i Taggarta Siegela.

Pokazy filmowe i dyskusje z cyklu Naprawiaj naturę
Ginący świat, reż. Louie Psihoyos
Dyskusja pt. Masowe wymieranie gatunków – co możemy zrobić, aby powstrzymać ten proces?
7 lutego 2018 roku o godzinie 19.00
Zjedz to!, reż. Grant Baldwin
7 marca 2018 roku
Ziarno: Nieznana historia, reż. Jon Betz, Taggart Siegel
4 kwietnia 2018 roku
Służewski Domu Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz