• 2018-01-31

Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu w Teatrze Kana

Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu na podstawie Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości Swietłany Aleksijewicz na deskach Teatru Kana już 3 lutego o godzinie 19.00 oraz  4 lutego o godzinie 17.00.

„Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” Krzysztof Popiołek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” Krzysztof Popiołek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowszy spektakl Teatru Kana jest narracją teatralną o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości. Opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Przywołując doświadczenie dramatu tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz – dramatu, który wydarzył się tuż za wschodnią granicą Polski – spektakl stanowi probe zrozumienia kondycji człowieka po wybuchu, po wojnie, apokalipsie, katastrofie. Jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia? Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata I psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań – wspomnień, które przylepiły się do niego w trakcie długiej drogi i które przyniósł ze sobą aż do tutaj, teraz.

Formalnie to zbiór niezwykle osobistych monologów ofiar Czarnobyla. Świetnie udało się je połączyć w rytmiczną melodię, z przemyślanymi klamrami w postaci gestów czy powtórzeń. Bardzo dobrym pomysłem było wprowadzenie zapętlonej sceny żywiołowego tańca, który nie tylko rytmizował spektakl, ale pełnił także funkcję potrzebnej pauzy, a być może, z uwagi na ciężar opowieści, pewnego katharsis, nie tylko dla postaci, ale i dla widzów. (…) Propozycja młodego reżysera nie powtarza już ogranych scenicznych zabiegów przynależnych do modnego ostatnimi czasy „teatru reportażu”, lecz przydaje mu nową, świeżą i wyrazistą formę. Spektakl bardzo smutny, ale też mocno oczyszczający – Daniel Źródlewski, Prestiż

Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu, Krzysztof Popiołek
3 i 4 lutego 2018 roku
Teatr Kana w Szczecinie

Dodaj komentarz