Leon Tarasewicz & Małgorzata Dmitruk w poznańskim Arsenale

Tarasewicz i Dmitruk: oboje wyznania prawosławnego i głęboko zakorzenieni w lokalnej tradycji często realizują projekty związane z Podlasiem. Jednak na co dzień Dmitruk i Tarasewicz są pedagogami i pracują w warszawskiej ASP.

„Zaleszany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zaleszany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem wystawy będzie bardzo głośna na Podlasiu, a znacznie mniej znana w pozostałych częściach Polski – tzw. zbrodnia w Zaleszanach (jak podaje Wikipedia: „mord dokonany 29 stycznia 1946 roku na cywilnych mieszkańcach wsi Zaleszany w województwie podlaskim, za który odpowiedzialność ponosi oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury”. W wyniku przestępstwa zginęło 16 osób”.

Leon Tarasewicz jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich twórców, Małgorzata Dmitruk należy do wybijających się postaci młodszego pokolenia. Artyści spotkają się w Galerii, by wspólnie stworzyć unikatowy projekt dedykowany tej konkretnej przestrzeni. Małgorzata Dmitruk do swej dyspozycji otrzyma ściany galerii, a Leon Tarasewicz podłogi sal na piętrze.

Po wystawie ukaże się książka dokumentująca pracę artystów. Publikacja zawierać będzie m.in. rozmowę przeprowadzaną z Małgorzatą Dmitruk i Leonem Tarasewiczem przez kuratorkę oraz fotoreportaż ukazujący proces powstawania wystawy.

Zaleszany
Artyści: Leon Tarasewicz, Małgorzata Dmitruk, Agnieszka Arnold (autorka filmu Bohater)
Kuratorka: Bogna Błażewicz
Od 29 stycznia do 25 lutego 2018 roku
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz