• 2018-01-29

Ciemności

3 lutego  w Teatrze IMKA odbędzie się premiera Ciemności w reżyserii Moniki Strzępki. Tekst stworzony przez Pawła Demirskiego inspirowany jest Jądrem ciemności Josepha Conrada.

„Ciemności” reż. Monika Strzępka( źródło:: materiały prasowe)

„Ciemności”, reż. Monika Strzępka (źródło:: materiały prasowe)

Można się spodziewać poetyckiej, onirycznej interpretacji. Czas może wydać się nieokreślony: to XIX wiek, ale i współczesność, bo mowa jest o dawnym kolonializmie, jak i współczesnym niewolnictwie – uzależnieniu od korporacji i kredytów. Dwoistość będzie miała swoje konsekwencje w obsadzie: zobaczymy dwóch Marlowów – kobietę i mężczyznę, a także dwóch Kurtzów – XIX-wiecznego i współczesnego. Opowiadanie Josepha Conrada będące inspiracją dla Francisa Forda Coppoli do nakręcenia Czasu apokalipsy, nie traci na aktualności. Zakusy, by stworzyć imperium totalitarne i wyzyskiwanie słabszych – to wciąż rzeczywistość wielu regionów świata.  Systemy polityczne, zanim zabuksują się na śmierć, potrafią wspaniale negować swoją agonię. Czy nam się to podoba, czy nie, jałowość systemu mogą ujawnić działania przeciwko jego głównym wartościom. Żeby to się stało, trzeba przestać kolonizować rzeczywistość i zobaczyć, jaką naprawdę jest- mówią o spektaklu jego twórcy. Monika Strzępka i Paweł Demirski to dziś jedni z najważniejszych przedstawicieli teatru zaangażowanego w Polsce. O ich pozycji świadczą liczne nagrody: Paszport Polityki, Gwarancja Kultury za spektakl Bitwa Warszawska 1920, indywidualne nagrody Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komediaw Krakowie.

Występują: Magdalena Grąziowska, Joanna Kasperek, Anna Kłos-Kleszczewska, Andrzej Konopka, Jacek Mąka, Tomasz Schimscheiner.

Ciemności
Premiera: 3 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Koprodukcja z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Teatr Imka w Warszawie

Dodaj komentarz