• 2018-01-29

Gwiazdy i Planety w krakowskiej filharmonii

Drugi miesiąc tego roku otwierają koncerty, których program wypełniają dzieła twórców-wizjonerów, wykraczających poza horyzonty wyznaczone przez swoją epokę. Beethovena, Schumanna i Gustava Holsta. Dzieła wspomnianych kompozytorów zabrzmią 2 i 3 lutego. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny zespołów, Charles Olivieri-Munroe, solistą koncertów będzie natomiast znany już krakowskiej publiczności skandynawski pianista Carl Petersson.

Carl Petersson, fot. Nils Wenne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carl Petersson, fot. Nils Wenne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczory otworzy Introdukcja i Allegro appasionato op. 92 Roberta Schumanna, dzieło zainspirowane heroiczną poezją Lorda Byrona. W dalszej części wybrzmi Fantazja c-moll op. 80 Ludwiga van Beethovena, czyli swoiste połączenie koncertu i kantaty z przeznaczeniem na fortepian, chór i orkiestrę. Kompozycja powstała w oparciu o temat z wczesnej Beethovenowskiej pieśni Gegenliebe (Odwzajemniona miłość) do wiersza Gottfrieda Augusta Bürgera, niemieckiego poety z okresu Burzy i Naporu.

W drugiej części koncertów usłyszymy natomiast suitę orkiestrową Planety op. 32, czyli siedmioczęściowa wizję wszechświata autorstwa Gustava Holsta. Holst nie uwzględnił w niej Ziemi, ponieważ inspirację czerpał z astrologii, zajmującej się wpływem planet na rozwój duchowy człowieka, a nie z naukowych odkryć astronomii. Co więcej – na cztery lata przed jego śmiercią naukowcy odkryli Pluton, jednak kompozytor nie chciał dopisać kolejnej części poświęconej tej planecie. Tymczasem w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, z czego wynika, że Układ Słoneczny w interpretacji Hosta nie traci na swojej aktualności.

Charles Olivieri-Munroe, Carl Petersson
2 i 3 lutego 2018 roku, godz. 19.30 i 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz