• 2018-01-29

Kordian akt I w Teatrze Polskim w Poznaniu

Młodzi twórcy pod opieką aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu wzięli na warsztat pierwszy akt Kordiana. Inspiracje do stworzenia swoich postaci czerpali jednak w oparciu o cały dramat Juliusza Słowackiego. Spektakl jest próbą konfrontacji wrażliwości młodych aktorów, ich spojrzenia na rzeczywistość przez pryzmat doświadczeń piętnastoletniego Kordiana z pierwszej części utworu. W jaki sposób romantyczny XIX-wieczny tekst może łączyć się z emocjami, uczuciami współczesnych nastolatków? Mała premiera odbędzie się 2 lutego.

„Kordian akt I”( źródło: materiały prasowe)

„Kordian akt I”, reż. Barbara Krasińska, Przemysław Chojęta (źródło: materiały prasowe)

Mała Premiera to projekt Teatru Polskiego w Poznaniu, którego założeniem jest przygotowanie, równolegle z premierą realizowaną przez aktorów zawodowych, tego samego tytułu z młodzieżą. Powstały w ten sposób spektakl pokazywany jest na deskach naszego Teatru. Do projektu zaangażowana zostaje grupa młodych ludzi, którzy pracują nad spektaklem pod opieką artystyczną instruktora teatralnego, reżysera, aktora bądź dramaturga. Na etapie przygotowań, zespół Małej Premiery konsultuje się z twórcami i aktorami.

To spotkanie pozwala na poszerzenie horyzontów, wymianę doświadczeń, dzielenie się różnymi technikami i narzędziami. Projekt umożliwia zapoznanie się z klasycznymi tekstami, jak i współczesną dramaturgią, ukazując i nadając im nową/inną formę. Działania te wspierają otwartość uczestników na różne akcje w przestrzeni oraz kształtują świadomy odbiór sztuki.

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Barbara Krasińska, Przemysław Chojęta
Konsultacje choreograficzne: Przemysław Chojęta
Asystentka reżyserów: Agnieszka Kołdyka
Projekcje i światło: Mariusz Adamski

Występują: Zofia Dulska, Maria Kaźmierska, Weronika Mańczak, Antonina Mrówczyńska, Aleksandra Rekiel, Zuzanna Stempska, Teresa Zawieja, Szymon Grajek, Kacper Kujawa, Piotr Maik.

Kordian akt I
Mała premiera: 2 lutego 2018 roku
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz