• 2018-01-27

Lekcja Pamięci Tadeusza Rolke

27 stycznia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się wernisaż zdjęć Tadeusza Rolke Lekcja Pamięci oraz spotkanie z fotografem. Wystawie towarzyszą fotografie Marka Grygla przedstawiające Tadeusza Rolke w trakcie pracy.

„Lekcja Pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lekcja Pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie Tadeusza Rolke powstały w 16 miejscowościach Podlasia: Brańsku, Bzurach, Goniądzu, Grajewie, Jasionówce, Jedwabnem, Kolnie, Przytułach, Radziłowie, Rajgrodzie, Skajach, Stawiskach, Suchowoli, Szczuczynie, Wąsoszu, Wiźnie, zimą 2015 roku i wczesną wiosną 2016 roku. Inspiracją do ich wykonania stał się tekst Mirosława Tryczyka Twarde sumienie, opublikowany w kwartalniku „Karta” numer 85/2015.

Pamięci nie można się nauczyć. Pamięć można próbować przywołać i ją zatrzymać. Czy można fotografować coś, co wydarzyło się ponad 70 lat temu? Wydaje się to niemożliwe. Podjęcie takiej próby w miejscach gdzie to się stało, jest zamierzeniem na granicy realności i fikcji. Ale właśnie te miejsca utrwalone w jakimś niewielkim rzeczywistym fragmencie mocą wyboru danego kadru, dają twórcy możliwość przybliżenia się choćby w sposób symboliczny do tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Wszystko to rozegrało się na terenach północnego Mazowsza i Podlasia i dotyczyło miejscowej ludności. 16 fotografii wykonanych współcześnie przez Tadeusza Rolke to rodzaj artystycznej lekcji pamiętania o czymś, co wydarzyło się naprawdę. (Marek Grygiel)

Wystawa odbywa się w Ramach VII Dni Pamięci organizowanych w Łodzi przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Tadeusz Rolke (ur. 1929) – polski artysta fotografik, mistrz fotoreportażu. Studiował na KUL-u i UW, studiów jednak nie ukończył. Więziony w okresie stalinizmu. W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tadeusz Rolke Lekcja Pamięci
Od 27 stycznia do 10 lutego 2018 roku
Wernisaż: 27 stycznia 2018 roku o godzinie 15.30
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz