• 2018-01-27

Kultowa płyta R.E.M. w zmodernizowanym wydaniu

Już 1 lutego Instytut Audiowizualny zaprasza na wyjątkową prezentację najsłynniejszej płyty R.E.M. – Automatic for the People, która świętowała niedawno swoje ćwierćwiecze. Album zostanie odtworzony w technologii dźwięku Dolby Atmos. Wieczór uzupełni pokaz dwóch krótkich dokumentów oraz rozmowa wideo Piotra Metza z basistą grupy Mikiem Millsem.

R.E.M, „Automatic for the People” (źródło: materiały prasowe organizatora)

R.E.M, „Automatic for the People” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Album Automatic for the People ukazał się w październiku 1992 roku i był ósmym studyjnym wydawnictwem w dyskografii R.E.M. To z niego pochodzą popularne single grupy: Man on the MoonDrive czy słynny Everybody Hurts. Krążek, przy którym R.E.M. współpracowali z Johnem Paulem Jonesem z Led Zeppelin, sprzedał się w kilkunastu milionach egzemplarzy i zachwycił krytykę, bardzo szybko zyskując status płyty klasycznej, regularnie plasującej się w czołówkach podsumowań lat 90.

Wydawnictwo wznowiono pod koniec zeszłego roku. Zostało wzbogacone o wcześniej niewydane nagrania koncertowe, książeczkę z komentarzami od zespołu, niepublikowane wcześniej zdjęcia, CD z wersjami demo, płytę Blu-Ray ze zremasterowanymi teledyskami oraz bonusowym materiałem wideo. Dźwięk oryginalnego albumu został też przygotowany w formacie Dolby Atmos. Technologia ta, stanowiąca ogromny progres w stosunku do standardowego dźwięku Surround, pozwala zabrać słuchacza do studia, by dzięki wielowymiarowemu dźwiękowi odtworzyć emocje towarzyszące nagraniu płyty w 1992 roku. Reedycję zmiksował i zmasterował Scott Litt, który produkował album 25 lat temu oraz odpowiedzialny wówczas za miksy Cliff Norell.

System dźwiękowy w sali Ziemia Obiecana w siedzibie FINA posiada certyfikat Dolby Atmos – głośniki są umieszczone z przodu i z tyłu pomieszczenia, a także po jego bokach i na suficie. Wykorzystują 40 kanałów dźwięku. W adaptacji akustycznej tej sali zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym. Otwarta w maju 2015 roku, była jedną z pierwszych sal w Polsce dostosowanych do tej technologii.

Odsłuchowi płyty towarzyszyć będzie pokaz dwóch krótkich dokumentów przybliżających kulisy powstawania płyty, a także wywiad na żywo z Mike’iem Millsem, basistą i współzałożycielem R.E.M. Wieczór poprowadzi dziennikarz muzyczny, Piotr Metz.

Automatic for the People, R.E.M
1 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Filmoteka Narodowa, Instytut Audiowizualny, Warszawa

Dodaj komentarz