Młody malarz i uznany artysta o życiu i sztuce – rozmowy Beksińskiego i Normana Leto

Dwóch artystów. Dwie odmienne osobowości. Dwa różne temperamenty. I sztuka, która stała się zalążkiem przyjaźni. Młody artysta Norman Leto zafascynowany twórczością Zdzisława Beksińskiego postanawia zaryzykować i nawiązać kontakt ze znanym i kontrowersyjnym twórcą. Fascynującą przyjaźń przerywa morderstwo. Zapisem relacji jest korespondencja, która pozwala zobaczyć mistrza w prywatnej odsłonie. Norman Leto i współautor książki, Jarosław Skoczeń, zapraszają na spotkanie z okazji premiery Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa  już 31 stycznia do salonu Empik Junior w Warszawie.

„Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa”(źródło: materiały prasowe)

„Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa”(źródło: materiały prasowe)

Przyjaźń ma różne oblicza. Na przeszkodzie tej nie stanęła nawet różnica wieku. Leto i Beksiński korespondowali intymnie, szczerze i odważnie. O sztuce, samotności, depresji i śmierci. Nie bali się stawiać sobie najważniejszych pytań, a odpowiedzi szukać wspólnie. Podczas rozmów uczyli się od siebie, a Beksiński przekazywał młodszemu o 52 lata artyście wiele przydatnych wskazówek na temat malarstwa. Książka zawiera niepublikowane zdjęcia prac Zdzisława Beksińskiego z różnych etapów twórczości, a także wywiad z samym Leto, który przeprowadził Jarosław Skoczeń. Rozmowa ta rzuca nowe światło na portret sanockiego malarza, zawsze skromnego i trochę niepewnego swojego talentu.
Zdzisław Beksiński (1929–2005) – fotograf, grafik, malarz. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej. Jako młody artysta zajmował się fotografią. Malować zaczął dopiero na początku lat 60. Został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku.

Norman Leto (ur. 1980) – właściwie Łukasz Banach. Artysta wizualny, filmowiec i pisarz. Tworzy obrazy, fotografie, prace wideo, obiekty i instalacje, zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i w rzeczywistości wirtualnej.
Jarosław Mikołaj Skoczeń (ur. 1961) – dziennikarz, pisarz, poeta. Autor książek: Trolejbus ludzie i media, Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia, oraz tomików poezji, m.in.: Czarne kolorowe konie, Stanąłem na dachu Twych zamkniętych powiek i Okna krzykiem otwarte.

Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa
Spotkanie z Normanem Leto i  Jarosławem Skoczeniem
31 stycznia, godz. 18:00
Empik Junior
Warszawa, ul. Marszałkowska 116/12

Dodaj komentarz