• 2018-01-27

Post Marty Zgierskiej

9 lutego w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie  odbędzie się otwarcie wystawy Post Marty Zgierskiej.

Marta Zgierska(źródło: materiały prasowe)

Marta Zgierska (źródło: materiały prasowe)

Marta Zgierska jest jedną z wybitnych polskich fotografek najmłodszego pokolenia. Pokazywany po raz pierwszy w Polsce cykl Post nagrodzony został prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie i w formie wystawy podróżował po najlepszych galeriach fotografii w Europie i Stanach Zjednoczonych. Minimalistyczne obrazy inspirowane są wydarzeniami z życia artystki.

„W 2013 roku przeżyłam poważny wypadek samochodowy. Otarłam się o śmierć, z trudem oswajana rzeczywistość wymknęła mi się z rąk. Nieszczęście pociągnęło za sobą kolejne – operacje, miesiące fizycznych ograniczeń, rozstanie, nawrót i zaostrzenie nerwicy lękowej. Niedługo przed wypadkiem natknęłam się w rodzinnym domu na opisową ocenę, którą dostałam jako siedmioletnia, wzorowa uczennica. W dorosłym życiu jestem nią dalej, jednak wbrew opinii otoczenia niezmiennie kłębią się we mnie ograniczenia, wstyd, lęki” – pisze Zgierska w tekście towarzyszącym zdjęciom.

W trakcie przygotowań do ekspozycji Post artystka rozpoczęła pracę nad serią fotografii pt. Drętwienie przedstawiającą odlewy gipsowe twarzy. Oba cykle prezentowane w Galerii Instytutu Fotografii Fort są próbą translacji stanów emocjonalnych – lęku, bólu, potrzeby bliskości – na język obrazów oraz refleksją na temat doświadczenia i pamięci. To rodzaj autoportretu artystki, w którym widzimy jej oblicze i jej życie jedynie pośrednio, zatrzymane w rzeczach i kompozycjach. Siła serii Post i Drętwienie, na którą zwracają uwagę krytycy, polega również na interakcji z odbiorcą, który niczym w lustrze rozpoznaje w obrazach siebie i swoje obsesje.

Post, Marta Zgierska
Kurator wystawy: Adam Mazur
Wernisaż wystawy: 9 lutego 2018 (piątek), godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie: 10 lutego 2018 (sobota), godz. 14.00
Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort)
Fort Mokotów
ul. Racławicka 99, Warszawa

Dodaj komentarz