• 2018-01-27

Zalewski śpiewa Niemena

26 stycznia ukazała się nowa płyta Krzysztofa Zalewskiego. Nie jest to jednak kolejna autorska płyta. Tym razem to projekt specjalny – album z piosenkami Czesława Niemena.

Krzysztof Zalewski, „Zalewski śpiewa Niemena” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Krzysztof Zalewski, „Zalewski śpiewa Niemena” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

A wszystko zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy kultowego festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne rocznice – pół wieku od premiery płyty Dziwny jest ten świat i 30 lat od występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie – i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem Mistrza. Autor Złota zgodził się, bo lubi wyzwania, ale zrobił to również po to, by lepiej poznać swojego idola.

Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił tych utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów – raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności, całą energię. Jarocińska publiczność przyjęła koncert entuzjastycznie, więc trzeba było rzecz utrwalić. Powstała aktualna, świeżo brzmiąca płyta, gatunkowo rozpięta pomiędzy hard rockiem a białym soulem, z niezbyt głęboko ukrytymi pokładami słowiańskiej melancholii.

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo jest Przyjdź w taką noc. Oprócz niego na płycie znajdują się między innymi Dziwny jest ten świat, Jednego serca, ale również te nieodkryte utwory, jak Doloniedola czy Status mojego ja.

Krzysztof Zalewski, Zalewski śpiewa Niemena
Premiera: 26 stycznia 2018 roku
Kayax Music

Dodaj komentarz