• 2018-01-26

Księżyc Jowisza już w kinach

Dziś do polskich kin wchodzi wyczekiwany film K. Mundruczó Księżyc Jowisza. Mundruczó wystawiał swoje produkcje w wielu prestiżowych instytucjach Europy, także w Polsce, w stołecznym TR. We współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie powstał prawdziwy przebój warszawskiej sceny – Nietoperz z rewelacyjna obsadą. W Nietoperzu wystąpiły gwiazdy polskiej sceny teatralnej: Adam Woronowicz, Roma Gąsiorowska, Justyna Wasilewska.

„Księżyc Jowisza” Kornel Mundruczó (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Księżyc Jowisza” Kornel Mundruczó (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Doskonałym przykładem na przenikanie się środków wyrazu artystycznego na linii film – teatr jest objawienie międzynarodowych festiwali teatralnych w Wiedniu, Zurichu, Berlinie i Petersburgu: spektakl Imitacja życia. To pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść o lokatorach mieszkania kryjącego mroczne tajemnice – prowokacyjna i poetycka podróż w głąb intymnych emocji i społecznych relacji. A wszystko w niezwykłej, hiperrealistycznej odsłonie.

Księżyc Jowisza, najnowszy film Kornela Mundruczó, to unikalne połączenie trzymającego w napięciu kina akcji z odważnym filmem artystycznym. Film miał swoją światową premierę w Konkursie Głównym ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie wzbudził skrajne reakcje – od entuzjazmu po oburzenie – ale nikogo nie pozostawił obojętnym. Otrzymał również główną nagrodę oraz nagrodę za najlepsze efekty specjalne na najważniejszym międzynarodowym festiwalu kina fantastycznego w katalońskim Sitges.

Aryan zostaje postrzelony podczas nielegalnego przekraczania granicy. Trafia do obozu o zaostrzonym rygorze, gdzie odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce. Kiedy opiekujący się nim cyniczny lekarz dowiaduje się, że chłopak potrafi lewitować, pomaga mu w ucieczce. Jest przekonany, że na cudownych zdolnościach przybysza znikąd, którego wiele osób bierze za anioła, można zbić fortunę.

Księżyc Jowisza to siódmy film w dorobku młodego węgierskiego reżysera, twórcy Białego Boga i Delty, a zarazem już piąte jego dzieło w Konkursie Głównym MFF w Cannes. Opowieść z pogranicza baśni i fantastyki naukowej, która ukazuje najbliższą przyszłość ogarniętej kryzysem Europy.

Księżyc Jowisza, Kornél Mundruczó
26 stycznia 2018 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz