Kiedy padają drzewa na Berlinale 2018!

Kolejna koprodukcja polskiej firmy Message Film z premierą światową na Berlinale 2018! Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie ogłosił, że w programie Panorama 2018 swoją światową premierę będzie miała ukraińsko-polsko-macedońska produkcja Kiedy padają drzewa debiutującej reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk. Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska, za zdjęcia odpowiadali Michał Englert i Mateusz Wichłacz, za montaż – Milenia Fiedler.

„Kiedy padają drzewa” Marysia Nikitiuk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kiedy padają drzewa” Marysia Nikitiuk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Kiedy padają drzewa to kolejna – po rosyjsko-polsko-serbskim „Dowłatowie” w reżyserii Aleksieja Germana jr. zakwalifikowanym do Głównego Konkursu Berlinale 2018 – koprodukcja zrealizowana przez producentów z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem: Dariusza Jabłońskiego, Izabelę Wójcik i Violettę Kamińską, która znalazła się w programie tegorocznego festiwalu w Berlinie, jednego z najważniejszych europejskich festiwali filmowych. – Ogromna to dla nas radość, że Berlinale doceniło w tym roku dwa koprodukowane przez nas filmy, które powstały z pasji do kina i do odkrywania wciąż nowych kierunków i osobowości.

Kiedy padają drzewa to debiut Marysi Nikitiuk, ukraińskiej reżyserki, scenarzystki i pisarki, która od pierwszego spotkania zachwyciła nas talentem, charyzmą i energią. Połączenie jej wyobraźni z kunsztem jednego z najlepszych polskich autorów zdjęć Michała Englerta dało prawdziwie magiczny efekt. Nasz sukces był możliwy tylko dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – mówią producenci.

Film już w fazie scenariusza wzbudził zainteresowanie międzynarodowej społeczności filmowej, zdobywając 10. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza Europy Wschodniej, wręczoną podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2016. Rada Artystyczna ScripTeast, do której należą m.in.: Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, jeden z producentów takich arcydzieł światowego kina jak: Misja, Thelma i Luise czy Jabberwocky oraz Simon Perry, wieloletni szef British Screen, który stoi za takimi filmami z Europy Wschodniej, jak Przed deszczem i Ziemia niczyja, szef ACE (europejskiego klubu producentów), uzasadniła wówczas wybór następująco: Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymuje scenariusz, który jest niezwykle bogaty w możliwości kinowe. Przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności.

Kiedy padają drzewa, Marysia Nikitiuk
Directory Films

Dodaj komentarz