• 2018-01-26

Festiwal Filmowy w Rotterdamie na żywo w Kinie pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na niepowtarzalne pokazy filmowe na żywo z festiwalu w Rotterdamie. W ramach IFFR Live krakowscy kinomani, wspólnie z widzami w czterdziestu kinach na całym kontynencie, zobaczą cztery oryginalne produkcje filmowe i wezmą udział w spotkaniach z twórcami.

„Nico, 1988”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nico, 1988” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Pod Baranami już po raz czwarty będzie gościć IFFR Live, specjalną sekcję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. W kilkudziesięciu kinach w całej Europie jednocześnie zaprezentowane zostaną premierowe filmy z programu Festiwalu. Po seansach publiczność będzie mogła wziąć udział w transmitowanych na żywo spotkaniach z twórcami i zadawać pytania za pośrednictwem Twittera (#livecinema).

W programie tegorocznej edycji znalazły się opowieści o prawdziwych punktach zwrotnych. Blue My Mind to historia nastoletniej dziewczyny przechodzącej gwałtowną fizyczną i emocjonalną przemianę, która podważa całą jej egzystencję. Ten pełnometrażowy debiut Lisy Brühlmann to niekonwencjonalna opowieść o dorastaniu, której twórczyni wykorzystała motywy z baśni i kulturowych mitów. Film zaprezentowano publiczności po raz pierwszy podczas zeszłorocznego festiwalu w San Sebastián, a na festiwalu filmowym w Zurychu reżyserkę filmu uhonorowano prestiżową nagrodą Critics’ Choice. Po seansie, na pytania widzów odpowiedzą reżyserka, Lisa Brühlmann oraz występująca w roli głównej Zoë Pastelle Holthuizen.

W debiutanckim pełnometrażowym filmie La Holandesa Marleen Jonkman opowiada o kobiecie na skraju załamania, która podczas wakacji w Chile porzuca męża i rusza samotnie w dalszą podróż, porzucając swoją tożsamość. Wszystko się zmienia kiedy na jej drodze staje mały chłopiec. La Holandesa to prawdziwie inspirujące kino drogi, którego bohaterowie dają sobie nawzajem szansę rozpocząć swoje życie na nowo. W roli głównej wystąpiła znakomita holenderska aktorka Rifka Lodeizen, którą widzowie Kina Pod Baranami mieli okazję oglądać w poruszającym dramacie NiknięcieBoudewijna Koole. Projekcji towarzyszyć będzie transmisja spotkania z reżyserką filmu, Marleen Jonkman, aktorką Rifką Lodeizen oraz autorem scenariusza, Daanem Gielisem.

„La Holandesa”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„La Holandesa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekranie pojawi się także gotycka baśń rozgrywająca się na przedmieściach zamieszkałych przez brytyjską klasę robotniczą. Pin Cushion to opowieść o dosyć ekscentrycznej samotnej matce i jej nastoletniej córce, które wbrew przeciwnościom próbują ułożyć sobie życie w nowym miejscu. Bystre spojrzenie reżyserki i autorki scenariusza Deborah Haywood sprawia, że widzowie mogą przyjrzeć się z bliska skomplikowanym kobiecym relacjom i powtarzającym się wzorcom zachowań. Śledząc ich losy, autorka filmu przedstawia psychologiczne skutki przemocy i zastraszania w każdym wieku i przywołuje bolesną prawdę o tym, że niektórzy tyrani z wiekiem nie stają się wcale bardziej dojrzali. O motywacje towarzyszące im podczas kręcenia filmu widzowie Kina Pod Baranami będą mogli zapytać w czasie transmisji spotkania z reżyserką Deborah Haywood oraz aktorką Lily Newmark, która wcieliła się w rolę nastoletniej Iony.

Od Paryża i Pragi, przez Norymbergę, Manchester, polską prowincję aż po rumuńskie wybrzeże – film Susanny Nicchiarelli Nico, 1988 to kino drogi opowiadające o ostatnich latach życia Christy Päffgen, znanej na całym świecie pod pseudonimem Nico. Zaistniała w świadomości ludzi jako modelka Coco Chanel, aktorka u Felliniego, muza Andy’ego Warhola i ceniona wokalistka kultowego zespołu The Velvet Underground. W marcu 2017 roku upłynęło 50 lat od wydawania ich wspólnego albumu. Wraz ze startem solowej kariery rozpoczęło się dla niej drugie życie. Nico, 1988 to opowieść o jej ostatnich koncertach z zespołem, który towarzyszył jej w trasie po całej Europie w latach 80-tych. Historia Nico, dzielnej i bezkompromisowej wokalistki, to historia odrodzenia: artystki, matki i kobiety, kryjącej się za popkulturową ikoną. W główną bohaterkę brawurowo wcieliła się Trine Dyrholm, fantastyczna duńska aktorka, znana m.in. z filmu Komuna Thomasa Vinterberga. Odtwórczyni głównej roli weźmie również udział w transmitowanej w Kinie Pod Baranami dyskusji, wspólnie z reżyserką filmu, Susanną Nicchiarelli.

IFFR Live Festiwal Filmowy w Rotterdamie na żywo w Kinie pod Baranami
Od 26 do 28 stycznia 2018 roku

Dodaj komentarz