Dyskusja o fotografii w Muzeum Współczesnym Wrocław

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na dyskusję z okazji finisażu wystawy Miesięcznik Fotografia 1953–1974. Dyskusja będzie dotyczyć zarówno historii miesięcznika „Fotografia” jak i refleksji na temat kondycji wydawnictw fotograficznych oraz krytyki artystycznej współcześnie.

Miesięcznik „Fotografia” nr 1, 1957, fot. Karol W. Kasper (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miesięcznik „Fotografia” nr 1, 1957, fot. Karol W. Kasper (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miesięcznik „Fotografia” przez ponad 20 lat kształtował i komentował oblicze artystycznego i amatorskiego życia fotograficznego w Polsce. Czy miesięcznik rzeczywiście był oknem na świat? Jaki obraz polskiej fotografii wyłania się z historii najprężniejszego ówcześnie periodyku o tej tematyce w Europie Wschodniej? Jaki wpływ na funkcjonowanie czasopisma miała centralizacja życia artystycznego oraz cenzura? Wreszcie, jakie były kulisy zamknięcia magazynu.

Uczestnicy dyskusji:

Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Redaktor naczelny magazynu „Szum”. Pracował jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Akademii Fotografii w Warszawie, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii.

Paweł Miedziński – socjolog i ekonomista. Od 2005 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jego zainteresowania badawcze związane są z fotografią prasową, kulturą popularną w PRL – szczególnie komiksem, terroryzmem zachodnioeuropejskim w II połowie XX wieku. Fotoedytor albumów poświęconych Grudniowi’70 i stanowi wojennemu w Szczecinie. Aktualnie pracuje nad monografią poświęconą Centralnej Agencji Fotograficznej.

Łukasz Rusznica – fotograf i autor książek fotograficznych. Jego fotografie były publikowane w takich czasopismach jak „Szum”, „BIURO”, „LaVie”, „Machina” i „POST”. Laureat sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2012 roku, oraz NAGRODY WARTO 2015. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Krzysiek Orłowski – rocznik 83, fotograf. Od lat związany ze stowarzyszeniem Nowinart z Wrocławia. Absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie w Opawie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od pewnego czasu próbuje swoich sił jako fotoedytor. Do tej pory przygotował kilka wystaw oraz publikacji. Współzałożyciel małego wydawnictwa 8991publishing (Facebook, Instagram). Chce wydawać ziny fotograficzne. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie.W jego pracy ważnym punktem jest tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia.

Piotr Pytel – fotograf, freelancer,współzałożyciel małego wydawnictwa zinowego 8991publishing. Urodzony w 1989 roku, pochodzi z Kędzierzyna-Koźla. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu, oraz obecnie studentem Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). W swoje pracy twórczej skupia się przede wszystkim na ludziach. Działa głównie w Warszawie i od 2 lat dokumentuje warszawską scenę rapową, współpracuje z takimi artystami jak: Pro8l3m, Jwp/Bc, Włodi, Żabson. Efekty jego pracy z warszawskimi raperami doczekały się już trzech publikacji w formie książkowej.

Rozmowę poprowadzi Paweł Bąkowski – jeden z kuratorów wystawy. Więcej o wystawie można przeczytać w newsie Miesięcznik „Fotografia” 1953–1974.

Finisaż wystawy Miesięcznik Fotografia 1953–1974. Dyskusja
26 stycznia 2018 roku, godz. 17.30
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR