• 2018-01-25

W ogień!

3 lutego na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu W ogień! w reżyserii Wojciecha Klemma, powstałego na podstawie tekstu Mateusza Pakuły.

Mateusz Pakuła, „W ogień!”, reż. Wojciech Klemm (źródło: materiały prasowe teatru)

Mateusz Pakuła, „W ogień!”, reż. Wojciech Klemm, fot. Studio FilmLOVE (źródło: materiały prasowe teatru)

Punktem wyjścia do powstania spektaklu jest biografia Józefa Kurasia „Ognia”: bohatera, mordercy, przestępcy, partyzanta i Janosika, a także mit Podhala oraz tekst Mateusza Pakuły.

W inscenizacji twórcy zmagają się z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii i zerwać z siebie tę koszulę Dejaniry, jaką jest polityka historyczna dzisiaj?

Pięcioro aktorów jako chór polskich duchów zawieszonych w czyśćcu. Jak u Kafki postaci czekają na otwarcie wrót sprawiedliwości. I jak u Dantego spalają się swoją historią. Pięciu Kurasi. Pięć duchów. Albo też pięciu autochtonów dziwnego plemienia, które istnieje na tych ziemiach już od ponad 30000 lat. Kuraś biegnie w góry. Dalej i dalej – płonąć, pełen zemsty. Kim jest ten człowiek? I za co niby mamy go czcić?

 Realizatorzy:

Reżyseria: Wojciech Klemm
Scenografia: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Dominik Strycharski

Występują: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki (gościnnie), Marcin Kalisz (gościnnie), Wojciech Skibiński.

Mateusz Pakuła, W ogień!
Premiera: 3 lutego 2018 roku, godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz