• 2018-01-24

Szymon Nehring wystąpi w Krakowie

Krótko po spektakularnej wygranej w jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie – konkursie Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, Szymon Nehring, niezwykle utalentowany i obiecujący pianista młodego pokolenia wystąpi w recitalu mistrzowskim w Filharmonii Krakowskiej. Koncert odbędzie się 28 stycznia, różnorodny repertuar recitalu umożliwi pełniejsze poznanie artystycznego oblicza znanego szopenisty.

Szymon Nehring, fot. B. Barczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Nehring, fot. B. Barczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Nehring dał się poznać polskiej publiczności przede wszystkim za sprawą niezwykle udanego udziału w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku, podczas którego zdobył wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym nagrodę Filharmonii Krakowskiej dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu. Artysta ma już w swoim dorobku liczne zwycięstwa i wyróżnienia, wśród których wspomnieć należy chociażby zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2014 roku, stypendium Krystiana Zimermana, czy nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku – recital solowy, a także Jokera magazynu „Crescendo” oraz nagrodę Supersonic magazynu „Pizzicato”. Jednak to właśnie zwycięstwo w konkursie w Tel Awiwie – po raz pierwszy zdobyte przez pianistę z Polski – jest laurem przynoszącym międzynarodową sławę i liczne koncertowe zaproszenia z całego świata.

Rodowity krakowianin, absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, uczeń Olgi Łazarskiej i profesora Stefana Wojtasa, z którym współpracuje od 2013 rok, obecnie rozpoczął studia pod kierunkiem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music. Pianista od dziecka występował w Filharmonii Krakowskiej – jako jedenastolatek uczestniczył w koncertach dla dzieci pt. Na zamku czarnoksiężnika (2006 ), w roku 2010 wcielił się w 15-letniego Fryderyka Chopina podczas koncertów W salonie muzycznym u Państwa Chopinów, jakie odbyły się w Filharmonii Krakowskiej w rocznicę 200-lecia urodzin kompozytora.

Najbliższy koncert Szymona Nehringa to prezentacja wachlarza jego pianistycznych interpretacji, od sonat fortepianowych Haydna (As-dur, Hob. XVI:31) i Brahmsa (nr 1 C-dur op. 1), po utwory Karola Szymanowskiego (Mazurki op. 50 nr 1-4 i Wariacje b-moll op. 3) oraz Trois mouvements de Pétrouchka Igora Strawińskiego.

Artysta za namową Filharmonii Krakowskiej zgodził się, aby podwójne zaproszenie na jego recital wraz z kolacją w jego towarzystwie licytowane były na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód z aukcji zasili konto fundacji, która w tegorocznym finale zbiera środki na uposażenie oddziałów neonatologicznych polskich szpitali.

Szymon Nehring
28 stycznia 2018 roku, godz. 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz