Dunaj. Tożsamość Europy wg Magrisa

Wydawnictwo Literackie prezentuje swoją najnowszą publikację – Dunaj Claudio Magrisa, esej o tożsamości i historii Europy, a zarazem monografię jednej z najważniejszych rzek starego kontynentu.

Claudio Magris „Dunaj” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Claudio Magris „Dunaj” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Dunaj. Rzeka, która należy do wielu narodów, kultur, języków i tradycji. W dziele Magrisa zamienia się w metaforę złożonej i wielowarstwowej tożsamości współczesnego Europejczyka.

Pisarz przemierza rzekę od źródeł do ujścia, a więc od Niemiec do Rumunii, ale jego opowieść nie jest tylko dziennikiem podróży. Claudio Magris mistrzowsko posługuje się esejem, reportażem, szkicem literackim i w istocie tworzy z nich odrębny gatunek. Odwiedzane miejsca są pretekstem do opowiadania historii tych zakątków, ale przede wszystkim zachęcają autora do refleksji nad zaginioną Atlantydą, ową Mitteleuropą zdolną połączyć rozmaite elementy kulturowe z Zachodu i Wschodu w nową spójną całość.

Jeśli w ogóle można książkę napisać tak, jak płynie rzeka, to właśnie Magrisowi udało się to w pełni. Niespieszna, dygresyjna, erudycyjna.

To nie tylko opowieść o rzece, jej geografii i historii, ale przede wszystkim książka o podróżowaniu i przekraczaniu granic. Fantazja i rzeczywistość, wielkie wydarzenia i zaułki historii, tragizm, melancholia i humor.

Claudio Magris, fot. Paolo Magris (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Claudio Magris, fot. Paolo Magris (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

To rzeka Wiednia, Bratysławy, Budapesztu, Belgradu, Dacji, wstążka, która przepływa i otacza — tak jak rzeka Okeanos otaczała świat grecki – habsburską Austrię, z której mit i ideologia uczyniły symbol różnorodnej i wielonarodowej tradycji, cesarstwo, którego władca zwracał się do „swoich ludów” i którego hymn śpiewany był w jedenastu różnych językach. – Claudio Magris Dunaj (fragment)

Claudio Magris (ur. 1939) to jeden z najwybitniejszych włoskich powieściopisarzy, eseistów, krytyków literackich i tłumaczy, wywierający znaczący wpływ na kulturę europejską. Jest profesorem germanistyki na uniwersytecie w Trieście, pisze artykuły dla „Corriere della Sera” i innych europejskich gazet. Jego książki były tłumaczone na 20 języków. Opublikował w Wydawnictwie Literackim najnowszą powieść Postępowanie umorzone.

Claudio Magris Dunaj
Premiera: 24 stycznia 2018 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz