• 2018-01-24

Chopin w podróży

Pałac Pacółtowo rozpoczyna kolejny cykl salonowych recitali Fryderyka Chopina pod nazwą Chopin w podróży. W ostatni weekend każdego miesiąca, we wspaniałych wnętrzach Pałacu publiczność spotka się z muzyką Chopina w wykonaniu najznakomitszych pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Cykl 28 stycznia zainauguruje recital Jacka Kortusa, a wszystkie spotkania poprowadzi Jan Popis, muzykolog, krytyk muzyczny, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pałace i dwory – to miejsca, jakże liczne, które Chopin odwiedził podczas swych bliższych i dalszych podróży. Tam czuł się najlepiej. Tam też najchętniej grał dla niedużego, na ogół, grona słuchaczy. W takich też okolicznościach potrafił komponować, często pod wpływem chwili. Tak było np. w Antoninie, w salonie księcia Antoniego Radziwiłła (jesienią 1829 roku), gdy dla potrzeb wspólnego muzykowania napisał Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę (książę był biegłym wiolonczelistą oraz komponował).

Podróż szlakiem Chopina byłaby zapewne niezwykłym doświadczeniem odwiedzenia miejsc, w których był Chopin, i w których jego muzyki słuchałoby się w sposób jedyny i niepowtarzalny. Dotąd mało mówiło się o tym, jak znaczący wpływ na kształt muzyki Chopina miały warszawskie i nie tylko warszawskie salony. Dla jej odbioru potrzeba powrotu do takich miejsc, by poczuć jej bliskość. W dużej sali ulega ona rozproszeniu. „Ja nie nadaję się do występów publicznych – duże audytorium mnie onieśmiela” – miał powiedzieć sam Chopin. I tak też jest z jego muzyką. By przeżyć jej piękno, potrzeba owej „przyjacielskiej” z nią bliskości. Taką atmosferę stwarza właśnie muzyczny salon i jego kameralny charakter.

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już kolejna odsłona chopinowskich recitali w salonie Pałacu Pacółtowo, w których można uczestniczyć od dwóch lat. Zostały wymyślone tak, by odbyć podróży, trafić do miejsca, w którym można posłuchać muzyki Chopina i odczuć jej wyjątkowe piękno. Po dwóch latach zdążyły zdobyć uznanie osób mających wcześniej kontakt z tą muzyką, ale i też słuchających jej po raz pierwszy, którzy wyznali, że: „wrażenie pozostaje jedyne i niezapomniane, bo w takich warunkach Chopina ma się na wyciągnięcie ręki”.

Koncerty są łączone ze słowem o muzyce, pozwalającym bliżej poznać postać i twórczość Chopina.

Podczas kolejnych recitali wystąpią:

  • 25 lutego 2018 roku – Maciej Wota,
  • 25 marca 2018 roku – Adam Goździewski,
  • 29 kwietnia 2018 roku – Łukasz Chrzęszczyk.

Chopin w podróży
Recital Jacka Kortusa
28 stycznia 2018 roku
Pałac Pacółtowo

Dodaj komentarz