• 2018-01-24

Chopin w podróży

Pałac Pacółtowo rozpoczyna kolejny cykl salonowych recitali Fryderyka Chopina pod nazwą Chopin w podróży. W ostatni weekend każdego miesiąca, we wspaniałych wnętrzach Pałacu publiczność spotka się z muzyką Chopina w wykonaniu najznakomitszych pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Cykl 28 stycznia zainauguruje recital Jacka Kortusa, a wszystkie spotkania poprowadzi Jan Popis, muzykolog, krytyk muzyczny, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pałace i dwory – to miejsca, jakże liczne, które Chopin odwiedził podczas swych bliższych i dalszych podróży. Tam czuł się najlepiej. Tam też najchętniej grał dla niedużego, na ogół, grona słuchaczy. W takich też okolicznościach potrafił komponować, często pod wpływem chwili. Tak było np. w Antoninie, w salonie księcia Antoniego Radziwiłła (jesienią 1829 roku), gdy dla potrzeb wspólnego muzykowania napisał Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę (książę był biegłym wiolonczelistą oraz komponował).

Podróż szlakiem Chopina byłaby zapewne niezwykłym doświadczeniem odwiedzenia miejsc, w których był Chopin, i w których jego muzyki słuchałoby się w sposób jedyny i niepowtarzalny. Dotąd mało mówiło się o tym, jak znaczący wpływ na kształt muzyki Chopina miały warszawskie i nie tylko warszawskie salony. Dla jej odbioru potrzeba powrotu do takich miejsc, by poczuć jej bliskość. W dużej sali ulega ona rozproszeniu. „Ja nie nadaję się do występów publicznych – duże audytorium mnie onieśmiela” – miał powiedzieć sam Chopin. I tak też jest z jego muzyką. By przeżyć jej piękno, potrzeba owej „przyjacielskiej” z nią bliskości. Taką atmosferę stwarza właśnie muzyczny salon i jego kameralny charakter.

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chopin w podróży” w Pałacu Pacółtowo (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już kolejna odsłona chopinowskich recitali w salonie Pałacu Pacółtowo, w których można uczestniczyć od dwóch lat. Zostały wymyślone tak, by odbyć podróży, trafić do miejsca, w którym można posłuchać muzyki Chopina i odczuć jej wyjątkowe piękno. Po dwóch latach zdążyły zdobyć uznanie osób mających wcześniej kontakt z tą muzyką, ale i też słuchających jej po raz pierwszy, którzy wyznali, że: „wrażenie pozostaje jedyne i niezapomniane, bo w takich warunkach Chopina ma się na wyciągnięcie ręki”.

Koncerty są łączone ze słowem o muzyce, pozwalającym bliżej poznać postać i twórczość Chopina.

Podczas kolejnych recitali wystąpią:

  • 25 lutego 2018 roku – Maciej Wota,
  • 25 marca 2018 roku – Adam Goździewski,
  • 29 kwietnia 2018 roku – Łukasz Chrzęszczyk.

Chopin w podróży
Recital Jacka Kortusa
28 stycznia 2018 roku
Pałac Pacółtowo

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR