• 2018-01-22

Szyldy Pragi Północ od Traffic Design

Na początku stycznia w ramach czwartej edycji projektu re:design, będącej jednocześnie pierwszą odsłoną projektu w Warszawie, Stowarzyszenie Traffic Design stworzyło 12 nowych szyldów dla zakładów rzemieślniczych z Pragi Północ. Realizacja odbyła się na zlecenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i jest częścią programu rewitalizacji na_prawa warszawa.

Proj. Zuzanna Rogatty, fot. Styl Warszawski (źródło: materiały prasowe Traffic Design)

Proj. Zuzanna Rogatty, fot. Styl Warszawski (źródło: materiały prasowe Traffic Design)

Bardzo się cieszymy, że Traffic Design mógł wnieść swój wkład w działania rewitalizacyjne na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Od lat działamy na rzecz podnoszenia estetyki przestrzeni publicznej w Polsce. Wierzymy, że ma ona wpływ na jakość naszego życia. Bałagan reklamowy zdecydowanie nam nie służy, niszczy wygląd miast oraz psuje humor – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

W ramach re:design 4 odmieniono m.in. witrynę zakładu renowacji mebli, ślusarza, optyka, fryzjera oraz zegarmistrza. Wszystkie lokale znajdują się w okolicach ulicy Ząbkowskiej, Stalowej, Wileńskiej oraz 11 Listopada. Projekt zrealizowali czołowi polscy graficy, m.in. Filip Tofil (Syfonstudio), Paweł Ryżko, Zuzanna Rogatty, Marian Misiak (Threedotstype) czy Michał Jarociński (Capitalics Warsaw Type Foundry), mentor i opiekun merytoryczny projektu Warszawskie Kroje.

Graficy czerpali inspiracje z historii liternictwa. Tak powstał szyld zegarmistrza złożony odrestaurowanym krojem Bona Nova, na podstawie czcionki Bony, Andrzeja Heidricha autora grafiki polskich banknotów.Z kolei szyld fryzjera nawiązuje do estetyki dzikiego zachodu, niegdyś popularnej wśród warszawskich szyldziarzy. Autorzy identyfikacji Futer zdecydowali się na odważny z punktu widzenia projektowego krok i powtórzyli trzykrotny napis z pierwowzoru „futra futra futra” skojarzyło im się to z bojowym japońskim hasłem „tora! tora! tora!” rozpoczynającym atak na Pearl Harbor.

Zegarmistrz, proj. Mateusz Machalski, fot Rafał Kołsut (źródło: materiały prasowe Traffic Design)

Zegarmistrz, proj. Mateusz Machalski, fot Rafał Kołsut (źródło: materiały prasowe Traffic Design)

Zmiana szyldów pokazuje jak może wyglądać dobra reklama, która zdobi, a nie szpeci. Projekt zyskał wielkie uznanie przedsiębiorców i mieszkańców, a my już dziś planujemy jego kontynuację – mówi Marlena Happach, Architekt Miasta.

Stowarzyszenie Traffic Design jest pozarządową organizacją działającą na rzecz poprawy przestrzeni publicznej. Tworzy też jeden z największych w Europie festiwali sztuki miejskiej, obejmujący malowanie murali, działania rewitalizacyjne, partycypacyjne i edukacyjne.

re:design 4
Stowarzyszenie Traffic Design
Styczeń 2018
Warszawa

Dodaj komentarz