Place Warszawy (do odzyskania)

W Warszawie realizowany jest projekt Place Warszawy (do odzyskania) – trzyletnie przedsięwzięcie badawcze prowadzone przez Fundację Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana i dofinansowane przez Urząd m.st. Warszawy. W jego ramach powstał między innymi portal o placach Warszawy.

Plac Europejski w Warszawie, fot. Maciej Kruger (źródło: materiały prasowe)

Plac Europejski w Warszawie, fot. Maciej Kruger (źródło: materiały prasowe)

Portal Place Warszawy powstał dzięki wysiłkowi zespołu 27 placologów i placopraktyków. Gromadzi i udostępnia wiedzę zebraną w ramach projektu Place Warszawy (do odzyskania), polegającym na wszechstronnym badaniu placów, ich historii, obecnej kondycji, potencjałów i słabych stron, a w efekcie ma prowadzić do włączenia ich do debaty o mieście, a także ożywienia jako przestrzeni publicznych.

Nie ma żadnej prawidłowości, która łączyłaby warszawskie place – taką wspólną cechą nie jest ani kształt, ani położenie, ani zagospodarowanie, ani wyposażenie. Połączone w konstelacje siatką ulic, wpisują się w miasto swoim charakterem – wyjątkowym, choć nie idealnym. Wnioskiem z analizy 30 z ponad 60 warszawskich placów jest potwierdzenie intuicji, że ich główną cechą jest przypadkowość. Właśnie ten brak prawidłowości badacze potraktowali jako regułę – dającą dużo wolności, przyzwalającą na projektowanie incydentem, sankcjonującą paradoks jako budulec.

Kiedy patrzymy na place, to tak, jakbyśmy patrzyli na całe miasto – dlatego właśnie chcieliśmy poznać te przestrzenie, a wyniki badań pokazujemy na portalu-mapie – mówią autorzy projektu.

Place Warszawy (do odzyskania) – logo (źródło: materiały prasowe)

Place Warszawy (do odzyskania) – logo (źródło: materiały prasowe)

Są to między innymi:

  • opisy 30 placów z perspektywy historyczno-varsavianistycznej, czyli żywe opowieści o ich niegdysiejszym życiu codziennym, uwarunkowaniach lokalizacji, symbolice, zmieniających się w toku zawieruchy dziejowej nazwach, funkcjach i zmianach morfologicznych,
  • 365 zdjęć placów, w tym panoram i zdjęć archiwalnych,
  • analizy 11 obszarów badawczych (definicja placu, jego granice, kompozycja urbanistyczna, zieleń i woda, transport, sztuka, barwy, faktury i światłocień, użytkowanie, plany miejscowe, budżet partycypacyjny, paradoksy).

Place Warszawy (do odzyskania)
Projekt na lata od 2017 do 2019
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR