Kobiety w sztuce dawnej

Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu zaprasza na wykład z cyklu Sztuka w Artusie pt. Kobiety w sztuce dawnej. Odbędzie się on w Wielkiej Sali 23 stycznia.

Artemizja Gentilschi „Judyta i Holofernes” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artemizja Gentilschi „Judyta i Holofernes” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kobiety w sztuce obecne były od zawsze. Pierwsze znane nam wyobrażenia rzeźbiarskie to właśnie posążki przedstawiające płeć piękną. Od czasów najdawniejszych były muzami, inspiracjami, malowano je, rzeźbiono, czczono. Paradoksalnie jednak choć były na piedestale, jako artystki w sztuce były niemal nieobecne. Pliniusz w swej Historii Naturalnej wymienia ledwie 6 kobiet parających się sztuką. W późniejszych czasach było jeszcze gorzej. Aż do XIX wieku kobieca działalność artystyczna to kwestie incydentalne. Nie znaczy to jednak, że płeć piękna w sztukach wizualnych była zupełnie nieobecna. Masowy odbiorca ma jednak duży problem, aby wymienić przykłady dzieł sztuki nowożytnej stworzonych przez kobiety.

Wykład ma za cel przybliżenie i wydobycie z mroku dziejów kobiet artystek, które od czasów antycznych aż po wiek XIX dokonywały często heroicznych czynów, aby móc po prostu tworzyć. Te zapomniane historie będzie można poznać podczas najbliższej Sztuki w Artusie, przyjrzeć się dziełom m.in. Artemizji Gentileschi, Lavinii Fontany, Sofonisby Anguissoli, Elisabeth Vigee-Le Brun czy Rosalby Cariery. Ale także, będzie miejsce na refleksję jaki był powód nieobecności kobiet artystek w sztuce dawnej. Czy było to spowodowane jedynie kwestiami społecznymi i religijnymi, czy miało również odzwierciedlenie w teorii sztuki?

Wykład prowadzony przez Łukasza Wudarskiego tradycyjnie będzie wzbogacony o multimedia i wiele intrygujących anegdotek.

Kobiety w sztuce dawnej
23 stycznia 2018 roku o godzinie 18.30
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz