• 2018-01-20

Local Fair Trade Film Festival

W styczniu w Łodzi i Warszawie można będzie zobaczyć filmy związane z tematyką Fair Trade. Festiwal jest kontynuacją wydarzenia, które pod nazwą Fair Trade Film Festival w listopadzie ubiegłego roku gościło w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W programie dwa pokazy wybranych krótkich filmów dokumentalnych i degustacja przekąsek z certyfikatem Fairtrade. Dla widzów dostępne będą również materiały informacyjne. Głównym założeniem jest przybliżenie idei Sprawiedliwego Handlu oraz przedstawienie, jak w praktyce działa Fairtrade.

Local Fair Trade Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Local Fair Trade Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach festiwalu będzie można obejrzeć filmy zebrane w dwa bloki krótkich metraży: Czym jest Fairtrad oraz Mamy głos: producentki Fairtrade.

W bloku Czym jest Fairtrade pokażemy m.in. film Fairtrade jest ważny. Naszymi przewodnikami po rejonie masywu Mlandżi na południu Malawi są Edson Maotchedwe i Tsala Mwale, którzy utrzymują się z pracy przy produkcji herbaty. Kamera towarzyszy mieszkańcom społeczności w polu, w kościele, przy budowie mostu i podczas zebrania rolników zrzeszonych w spółdzielni Sukambizi. Bohaterowie filmu opowiedzą, w jaki sposób zakup karetki, wspólnego motocykla czy budowa oddziału położniczego odmieniły życie mieszkańców okolicy.

W bloku filmowym Mamy głos: producentki Fairtrade polecamy uwadze widzów mi.n. niezwykły film o rezerwacie przyrody Cerro Candelaria Górski rezerwat przyrody Puro w Ekwadorze (reż. Andy Orchard, Kendal Kempsey), na którego obszarze odkryto wiele unikatowych gatunków flory i fauny. Kawa okazała się natomiast doskonałą alternatywą dla owoców, których uprawa odciskała znaczące piętno na lokalnym ekosystemie.

Kolejnym obrazem wartym uwagi jest film Mamy głos: Producentki kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej – przejmujący zapis codziennych zmagań kobiet o godność i perspektywę poprawy swojego losu. W 2015 roku grupa 25 kobiet zajmujących się uprawą kakao w departamencie Daloa na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzięła udział w projekcie filmowym. Uczestniczki samodzielnie napisały scenariusz, a następnie odegrały role w filmie, dzięki któremu mogły otwarcie opowiedzieć o swoich problemach i wyrazić swoje potrzeby. Wątek fabularny przeplatają sceny dokumentalne, w których kobiety szczerze opowiadają o swojej codzienności: nie mają prawa posiadać ziemi, a kakao, które zbiorą, sprzedają mężczyźni. Ich spłachetki ziemi są zaniedbane, ponieważ nie mają pieniędzy na inwestycje. Z drugiej strony coraz więcej kobiet bierze udział w zebraniach spółdzielni, a niektóre pełnią nawet ważne funkcje.

Local Fair Trade Film Festival
Od 26 do 30 stycznia 2018 roku
Staromiejski Dom Kultury w Warszawie oraz Kino Bodo w Łodzi

Dodaj komentarz