• 2018-01-20

Teatroteka Fest po raz drugi

Dziesięć premierowych ekranizacji teatralnych w trzy dni. Najnowsza polska dramaturgia na kinowych ekranach. Od 9 do 11 lutego w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium oraz w Kinie Kultura „nowe kadry teatru”, czyli druga edycja festiwalu Teatroteka Fest. Na wszystkie projekcje oraz wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

II Teatroteka Fest (źródło: materiały prasowe organizatora)

II Teatroteka Fest (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas pierwszej edycji Teatroteki Fest w 2017 roku odbyło się 25 projekcji spektakli stanowiących nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych. W festiwalowych pokazach wzięło udział prawie trzy tysiące widzów.

W tym roku jeszcze mocniej otwieramy się na teatralną i kinową publiczność. Projekcje zostaną pokazane w dwóch miejscach: w Teatrze Collegium Nobilium oraz w znajdującym się „po sąsiedzku” Kinie Kultura. Harmonogram został ułożony w taki sposób, aby spektakle Teatroteki Fest obejrzało jak najwięcej widzów.

Podczas trzech dni trwania festiwalu zobaczą oni 10 premierowych spektakli i będą mogli wziąć udział w prowadzonych przez studentów i dziennikarzy rozmowach z twórcami. II edycja Teatroteki Fest to najzdolniejsi młodzi reżyserzy, najlepsze polskie teksty dramatyczne, wybitni aktorzy, operatorzy, kompozytorzy i scenografowie.

Festiwalowe ekranizacje pokażą, jak bliskie są związki spektakli Teatroteki, wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, z kinem. To właśnie połączenie światów teatru i filmu, z którym mamy tu do czynienia, jest kwintesencją i siłą tych produkcji.

Filmowy akcent festiwalu widać także w składzie siedmioosobowego jury, które przyzna nagrody w 11 kategoriach. W gronie oceniających znaleźli się: Danuta Stenka, Roman Gutek, Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl), Kalina Zalewska (krytyk teatralny, zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”), Małgorzata Semil (tłumacz, przewodnicząca sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramatopisarka, laureatka Grand Prix pierwszej edycji Teatroteki Fest) i Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny i filmowy, laureat Grand Prix pierwszej edycji Teatroteki Fest).

Najlepszy spektakl wskaże także kilkudziesięcioosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową oraz festiwalowa publiczność. Widzowie będą mogli oddawać głosy w miejscach pokazów, korzystając ze specjalnie przygotowanych stanowisk multimedialnych oraz przez specjalną zakładkę na stronie internetowej festiwalu. Już dziś znaleźć można tam program projekcji oraz wydarzeń towarzyszących.

Podglądanie emocji artystów oraz widzów może być szczególnie interesujące także ze względu na dużą różnorodność festiwalowych spektakli i dramatów. W większości są to teksty nowe, docenione w najważniejszych konkursach dramaturgicznych w Polsce. W zestawieniu konkursowym znalazła się między innymi sztuka Jolanty Janiczak Sprawa Rity G. (tytuł org. Sprawa Gorgonowej) – zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku, Dziecko Ingi Iwasiów i Cicha noc (tytuł pierwotny Piwnica) Amanity Muskarii – teksty napisane na konkurs Strefy Kontaktu, organizowany w 2015 roku przez Teatr Współczesny we Wrocławiu – oraz Nie ma, czyli najnowsza sztuka Maliny Prześlugi, która została nagrodzona pierwszą nagrodą w zeszłorocznej edycji tego konkursu.

W dniu otwarcia Teatroteki Fest dla widzów festiwalu zagra Włodek Pawlik (ubiegłoroczny juror festiwalu), który wykona jazzowe improwizacje inspirowane spektaklami Teatroteki oraz utwory ze swoich płyt.

Spektakle nagrodzone przez jurorów zostaną zaprezentowane w kolejny weekend (17-18 lutego) w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

II Teatroteka Fest
Od 9 do 11 lutego 2018 roku
Teatr Collegium Nobilium, Kino Kultura w Warszawie
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz