Graduation Projects 2017

Już 27 stycznia na Zamku w Cieszynie odbędzie się wernisaż wystawy Graduation Projects. Jest to przegląd najciekawszych dyplomów studentów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier studiujących kierunki projektowe, także poza granicami swoich krajów. Inicjatywa redakcji pisma 2+3D szybko rozwinęła się w ogólnopolskie wydarzenie, prezentujące najciekawsze prace w publikacji oraz na wystawie w Cieszynie.

Graduation Projects 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Graduation Projects 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2010r. przegląd zyskał środkowo europejski charakter a wystawa zaczęła wyjeżdżać za granicę. Tyle historii w tym miejscu wystarczy, choć warto dodać, że ilość zgłoszeń stale się powiększa i w 2017 roku jury oceniało 354 prace, o 52 więcej niż w roku ubiegłym. Aż 275 dyplomów nadesłano z Polski, 37 z Węgier, 28 z Czech i 14 ze Słowacji.

To co jest stałe, to liczba 40, bo corocznie tylko tyle dyplomów wybiera jury. Niełatwy i wieloetapowy to proces, w którym uczestniczyli między innymi: Marcel Benčík (1977), Filip Blažek (TYPO), Czesława Frejlich (2+3D), Hosszu Gergely (Hungarian Design Council), Simona Janišová (Slovak Design Center), Natalia Jakóbiec (Wzorro Design)

Przegląd ma dwie kategorie, grafikę użytkową (201 nadesłanych prac) i wzornictwo (153 prace), przy czym trzeba mieć świadomość, że granica pomiędzy pracami graficznymi a wzorniczymi zaciera się, a młodzi projektanci wchodzą w zupełnie nowe obszary i chętnie eksperymentują. Równie chętnie angażują się w szukanie rozwiązań problemów, które znają z własnego życia. Wspierają lokalne organizacje, promują rzemiosło i ekologiczne materiały, wynajdują nowe sposoby pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym. Współpracują ze specjalistami a swoimi pomysłami chcą dzielić się z innymi (open source).

Graduation Projects nie tylko odzwierciedla zmiany, jakie dokonują się we współczesnym projektowaniu, jest lustrem odbijającym niełatwą rzeczywistość. To na nią reagują młodzi projektanci, wykorzystując narzędzia swojego zawodu i własną wrażliwość do szukania odpowiedzi na wyzwania świata, w którym żyją.

Graduation Projects 2017
Od 27 stycznia do 11 marca 2018 roku
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz