Graduation Projects 2017

Już 27 stycznia na Zamku w Cieszynie odbędzie się wernisaż wystawy Graduation Projects. Jest to przegląd najciekawszych dyplomów studentów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier studiujących kierunki projektowe, także poza granicami swoich krajów. Inicjatywa redakcji pisma 2+3D szybko rozwinęła się w ogólnopolskie wydarzenie, prezentujące najciekawsze prace w publikacji oraz na wystawie w Cieszynie.

Graduation Projects 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Graduation Projects 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2010r. przegląd zyskał środkowo europejski charakter a wystawa zaczęła wyjeżdżać za granicę. Tyle historii w tym miejscu wystarczy, choć warto dodać, że ilość zgłoszeń stale się powiększa i w 2017 roku jury oceniało 354 prace, o 52 więcej niż w roku ubiegłym. Aż 275 dyplomów nadesłano z Polski, 37 z Węgier, 28 z Czech i 14 ze Słowacji.

To co jest stałe, to liczba 40, bo corocznie tylko tyle dyplomów wybiera jury. Niełatwy i wieloetapowy to proces, w którym uczestniczyli między innymi: Marcel Benčík (1977), Filip Blažek (TYPO), Czesława Frejlich (2+3D), Hosszu Gergely (Hungarian Design Council), Simona Janišová (Slovak Design Center), Natalia Jakóbiec (Wzorro Design)

Przegląd ma dwie kategorie, grafikę użytkową (201 nadesłanych prac) i wzornictwo (153 prace), przy czym trzeba mieć świadomość, że granica pomiędzy pracami graficznymi a wzorniczymi zaciera się, a młodzi projektanci wchodzą w zupełnie nowe obszary i chętnie eksperymentują. Równie chętnie angażują się w szukanie rozwiązań problemów, które znają z własnego życia. Wspierają lokalne organizacje, promują rzemiosło i ekologiczne materiały, wynajdują nowe sposoby pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym. Współpracują ze specjalistami a swoimi pomysłami chcą dzielić się z innymi (open source).

Graduation Projects nie tylko odzwierciedla zmiany, jakie dokonują się we współczesnym projektowaniu, jest lustrem odbijającym niełatwą rzeczywistość. To na nią reagują młodzi projektanci, wykorzystując narzędzia swojego zawodu i własną wrażliwość do szukania odpowiedzi na wyzwania świata, w którym żyją.

Graduation Projects 2017
Od 27 stycznia do 11 marca 2018 roku
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR